Resort infrastruktury przyspieszy rewitalizację

Przygotowanie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który ma przyspieszyć realizację projektów rewitalizacyjnych w Polsce – zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Autor: PAP 19 września 2016 14:22

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że dla przyjętej przed rokiem ustawy rewitalizacyjnej „konieczna jest ewolucja otoczenia prawnego, by mogła ona być skutecznie realizowana".

- Resort infrastruktury przygotował dokumenty towarzyszące tej ustawie m.in. w związku z dużą ilością pytań. Mamy świadomość, że rewitalizacja na terenie całej Polski może nie zostać w pełni zrealizowana, jeśli przepisy nie nadążą - mówił Adamczyk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że „dodatkowe oprzyrządowanie prawne będzie kompleksowe i elastyczne, a przede wszystkim ureguluje kwestie planowania przestrzennego".

- Kodeks urbanistyczno-budowlany to projekt zmian, zawierający w sobie specustawy, wpływający np. na prawo geodezyjne. Przede wszystkim pozwoli prowadzić rewitalizację w sposób bardziej dynamiczny, pozwoli skoncentrować duży wysiłek finansowy, twórczy i budowlany bez inwestorskiego toru przeszkód - powiedział Adamczyk.

Resort infrastruktury i budownictwa chce szczegóły przygotowanego kodeksu urbanistyczno-budowlanego konsultować ze specjalistami i środowiskami urbanistów jeszcze jesienią tego roku. Adamczyk dodał, że ustanowienie przez niego ministerialnej nagrody dla najlepszej realizacji rewitalizacji w kraju również ma służyć pobudzeniu tych procesów.

- Staramy się budować dobre otoczenie dla tych procesów. Wskazać ciekawe inicjatywy zasługujące na powielenie. Nie chcemy ciekawych pomysłów pozostawiać samych sobie - podkreślił minister.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że w opracowanej przez ten resort strategii zrównoważonego rozwoju rewitalizacja jest bardzo ważnym elementem. - Ten rozwój ma być zrównoważony także w sensie terytorialnym. To szansa na rozwój poprzez rewitalizację dla wielu małych i średnich miast - powiedział Kwieciński.

Przypomniał, że z funduszy unijnych na rewitalizację do 2020 r. jest do wydania 22 mld zł, ale te zadania będą finansowane również ze środków krajowych oraz w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wiceminister rozwoju dodał, że 200 mln zł przeznaczono na konkurs dla samorządów o nazwie „Modelowa rewitalizacja miast" i w jego ramach we wtorek resort podpisze umowę z gminą Wałbrzych na realizację projektu pn. „Finansowe i planistyczne narzędzia w programowaniu i wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha". Dotacja dla Wałbrzycha wyniesie 4,7 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych