Resort klimatu i środowiska zachęca gminy do udziału w programie Ciepłe mieszkanie

Do udziału w programie "Ciepłe mieszkanie" zachęcała w poniedziałek samorządy z regionu radomskiego minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która uczestniczyła także w podpisaniu umów ws. dotacji na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.

Autor: PAP 25 lipca 2022 14:51

  • Minister zauważyła, że nowy program jest uzupełnieniem już istniejących, np. programu "Czyste powietrze".
  • "Jest to kolejny program dla samorządów. Tego programu na pewno byśmy nie zrealizowali bez zaangażowania samorządów. Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w nim" - powiedziała Moskwa.

Minister podkreśliła, że wiele mieszkańców korzysta jeszcze z takich źródeł ciepła jak piece kaflowe czy kozy. "Tacy mieszkańcy jeszcze są, a zadaniem gminy jest ich wspierać. Dlatego bardzo prosimy i bardzo dziękujemy, że państwo chcą współpracować z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i do tych programów przystępować" - powiedziała Moskwa, zwracając się do obecnych na sali samorządowców z regionu radomskiego.

Ogólnopolski program antysmogowy "Ciepłe Mieszkanie" ma być finansowany ze środków NFOŚiGW. Do 2026 r. na ten cel będzie przeznaczone 1,4 mld zł. Program jest on skierowany do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, którzy będą mogli się starać o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Właściciele mieszkań nie będą składać wniosków bezpośrednio do wojewódzkich funduszy środowiska, które są operatorami programu. W pierwszej kolejności to gminy będą wnioskować o środki do wfoś, a następnie uruchamiać programy wsparcia dla mieszkańców i to wówczas właściciele mieszkań będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do swojego urzędu gminy.

Dotacje przeznaczone będą na wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła), a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.

W poniedziałek szefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła także w uroczystym podpisaniu umów dotacyjnych na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest oraz inwestycje związane z edukacją ekologiczną i ochroną przyrody z powiatu: kozienickiego, radomskiego i szydłowieckiego, białobrzeskiego, grójeckiego, lipskiego, przysuskiego, zwoleńskiego. Łączna kwota wsparcia w formie dotacji wyniesie 1,9 mln zł.

Minister Moskwa przekazała też w poniedziałek 65 promes dla Ochotniczych Straży Pożarnych na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia oraz aktywowanie i doposażenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatów: lipskiego, zwoleńskiego, szydłowieckiego i radomskiego. Łączna kwota wsparcia w formie dotacji wyniesie ponad 1,2 mln zł. (PAP)

autorka: Ilona Pecka

ilp/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych