Rewitalizacja to nie tylko remont budynków

Deweloperzy już od kilku lat alarmują o trudnościach w dostępności gruntów. Przy tak wysokim popycie niezbędne są rozwiązania, które pozwolą zaspokajać potrzeby mieszkaniowe przy mniejszej dostępności ziemi. Architekci, świadomi tych wyzwań, coraz chętniej proponują rewitalizacje nieużytkowanych terenów. Co przemawia za odnawianiem dzielnic?

Autor: housemarket.pl 01 lutego 2022 15:53

  • Rewitalizacja architektury to kierunek, który pozwoli zaspokajać potrzeby mieszkaniowe nawet przy niewielkiej podaży gruntów.
  • Rewitalizacja architektury obejmuje przeważnie tereny ścisłego centrum bądź jego okolic.
  • Deweloperzy stają się coraz bardziej zainteresowani trudniejszymi, bardziej złożonymi projektami, obejmującymi zagospodarowanie kompleksowych założeń urbanistycznych.

Różnorodne funkcje aktywizują lokalną społeczność

To kierunek, w którym prawdopodobnie będzie podążać coraz więcej miast. Już dziś widzimy, jak w szczególności poprzemysłowe obszary rozkwitają i zmieniają swoje przeznaczenie, a życie wraca do nich na nowo. To korzystne rozwiązanie dla nieco podupadających ekonomicznie czy społecznie osiedli. Architekci, poprzez nadawanie nowych funkcji, stwarzają możliwości angażowania lokalnych społeczności. Obok inwestycji mieszkaniowych tworzą parki z wybiegami dla psów, skwery, skateparki, ogólnodostępne place, teatry czy centra rozrywki. To sprawia, że dzielnica tętni życiem i aktywizuje różne grupy społeczne – niezależnie od wieku czy zainteresowań. Tworzy się przestrzeń do nowych interakcji i znajomości. Okolica staje się bezpieczniejsza.

CZYTAJ TEŻ: REWITALIZACJA TO COŚ WIĘCEJ NIŻ REMONT 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niższy koszt transportu

Rewitalizacja architektury obejmuje przeważnie tereny ścisłego centrum bądź jego okolic. Inwestycje w jego obrębie świetnie wpisują się w ideę tzw. miast 15-minutowych, czyli takich, w których wszystko, co potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu 15 minut od miejsca zamieszkania.

- Architekci na całym świecie, szczególnie w dużych metropoliach, dążą do zrównoważonego projektowania, które uwzględnia zróżnicowane grupy społeczne. We współczesnych osiedlach musi znaleźć się miejsce dla każdego: dla pieszych, rowerzystów, osób poruszających się na wózkach, kierowców samochodów czy osób korzystających z komunikacji miejskiej. Dobra rewitalizacja przestrzeni postindustrialnych powinna uwzględniać odpowiednio zaplanowaną komunikację. Jeśli każdy ma taki sam dostęp do potrzebnych usług i miejsc, zmniejszają się koszty transportu. Rozwiązuje się także problem wykluczenia społecznego – tłumaczy architekt Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

Pracownia jest autorem głośnej wrocławskiej rewitalizacji fabryki papieru z 1889 roku. To część szerszego projektu – rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, dzięki któremu dzielnica zyskała nowoczesny charakter, jednocześnie zachowując wartość historycznej architektury. Inwestycja, o której mowa, to kompleks Nowa Papiernia, składający się zarówno z odnawianych budynków, jak i całkowicie nowych. Architekci zadbali o to, aby całe założenie było spójne wizualnie – m.in. poprzez industrialny styl elewacji czy odpowiednio zaprojektowany dziedziniec z lampami stylizowanymi na latarnie gazowe.

Przyszłościowy trend

Dostępność działek budowlanych to jedno z największych wyzwań na rynku nieruchomości. Rewitalizacja architektury to kierunek, który pozwoli zaspokajać potrzeby mieszkaniowe nawet przy niewielkiej podaży gruntów. Miasta zyskują wizerunkowo, a odnawianie może wpisywać się w strategię ich zrównoważonego rozwoju. Deweloperzy stają się coraz bardziej zainteresowani trudniejszymi, bardziej złożonymi projektami, obejmującymi zagospodarowanie kompleksowych założeń urbanistycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych