Robert Stachowiak, SGI: obserwujemy dużą zmienność na rynkuhousemarket.pl - 20 stycznia 2021 12:03


W tak trudnym roku spełnienie wszystkich założeń inwestycyjnych okazało się niemożliwe. Udało nam się jednak pozyskać kilka nieruchomości w dobrych lokalizacjach w Warszawie - Robert Stachowiak, prezes zarządu SGI podsumował sytuację w firmie i na rynku.

2020 to wyjątkowy rok, który postawił przed deweloperami nowe wyzwania. Jak ocenia Pan ten czas? 

Mimo pandemii nie zmniejszyło się zainteresowanie naszymi projektami, klienci pytają o nowe realizacje, w których mogliby kupić mieszkania. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że daliśmy radę. Sytuacja związana z pandemią nie ułatwia podejmowania decyzji inwestycyjnych, obserwujemy dużą zmienność na rynku. Jednak uważamy, że inwestycje, zwłaszcza w nieruchomości należy traktować długoterminowo, w perspektywie 5-10 lat, a nie roku czy dwóch.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeżeli chodzi sprzedaż jesteśmy zadowoleni, nie chcemy za wszelką cenę wyprzedawać mieszkań w lokalizacjach, które naszym zdaniem są jeszcze niedoszacowane. W przypadku Novej Bluszczańskiej ponad 65 proc. lokali znalazło nowych właścicieli. Natomiast inwestycja Ustronie Mokotów jest już w połowie sprzedana.

Czy w minionym roku udało się osiągnąć wszystkie cele? 

SGI jest ambitnym deweloperem. Wiele od siebie wymagamy i wysoko ustawiamy sobie poprzeczkę. W tak trudnym i specyficznym roku jak 2020 spełnienie wszystkich, na bardzo wysokim poziomie, założeń inwestycyjnych okazało się niemożliwe. Udało nam się jednak pozyskać kilka nieruchomości w dobrych lokalizacjach w Warszawie na łącznie ok. 35 tys. mkw powierzchni użytkowej mieszkań. Poza tym jesteśmy w kilku procesach badania nieruchomości, które prawdopodobnie nabędziemy już w pierwszym kwartale 2021 roku. Zatem mimo licznych wyzwań, mijający rok był dla SGI biznesowo udany.

Jakie inwestycje Państwo zrealizowali?

W drugim kwartale 2020 roku, Arkom - spółka z naszej grupy kapitałowej zakończyła budowę trzeciego etapu słupskiej inwestycji Zielone Tarasy i przekazała klucze nowym właścicielom.

W dzielnicy Siekierki kontynuujemy realizację dwóch projektów - Nova Bluszczańska oraz Ustronie Mokotów, które są już na ostatnich etapach.

Ponadto, kupiliśmy kolejne działki pod nowe projekty mieszkaniowe w Wilanowie i na Siekierkach oraz jesteśmy na końcowym etapie zakupu terenów na warszawskiej Ochocie i Pradze Południe.