Rodziny szukają mieszkań. Jakie mają wymagania, o co pytają?housemarket.pl - 08 lutego 2021 12:30


Zielone tereny blisko centrum miasta - w tym kierunku patrzą rodziny poszukujące mieszkań we Wrocławiu. Potwierdzają, że lokalizacja jest kluczowa, ale coraz większego znaczenia nabierają dla nich ogródki, balkony i części wspólne. Takie wnioski płyną z analizy sprzedaży nowej inwestycji Atmo, której budowa niedługo rozpocznie się na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu.

Mimo że liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży na sześciu największych rynkach w Polsce spadła w ostatnim roku o 24 proc., niektórzy deweloperzy pozostali bardzo aktywni, szczególnie w drugiej połowie roku. Ich dużą aktywność widać np. we Wrocławiu, gdzie w IV kwartale do sprzedaży trafiło o 21 proc. więcej mieszkań niż w kwartale III.

Ponad 200 mieszkań w drugiej połowie roku wprowadził deweloper Eiffage Immobilier Polska, który zdecydował się wtedy na debiut na rynku wrocławskim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pierwszą wprowadzoną przez nas inwestycją była „Atmo” na Kępie Mieszczańskiej. Przewidywaliśmy, że popyt na mieszkania szybko odbuduje się po chwilowym przestoju. Nasze wyniki sprzedaży udowadniają, że tak właśnie się stało - twierdzi Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów w firmie deweloperskiej Eiffage Immobilier Polska.

Rodziny chcą mieszkać w „zielonej enklawie”

Inwestycję „Atmo” stworzą dwa budynki, w których zaprojektowano 113 mieszkań – w tym ergonomiczne studia, przestronne mieszkania rodzinne i 5-pokojowe apartamenty. Które cieszą się największą popularnością?

- Kompaktowe dwupokojowe lokale o wielkości ok. 45 mkw. oraz trzypokojowe o wielkości 60 mkw. z widokiem na planowany park - wskazuje Natalia Milejska-Rak, doradca klienta w firmie Eiffage Immobilier Polska. - Teraz najwięcej zapytań dostajemy o przestronne, funkcjonalne mieszkania zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi - dodaje.

Najważniejsza dla osób poszukujących mieszkania niezmiennie pozostaje lokalizacja. To ona jest kluczowym kryterium wyboru.

- Modne, szczególnie wśród rodzin, są zielone tereny blisko centrum miasta, z przestrzenią do spędzania czasu na świeżym powietrzu i atrakcjami dla dzieci. Takim terenem jest Kępa Mieszczańska. Wrocławianie nazywają ją zieloną enklawą w pobliżu centrum miasta - mówi Natalia Milejska-Rak.

Osoby zainteresowane „Atmo” bardzo doceniają bliskość planowanego parku ze strefą wypoczynkową oraz sportową. Podoba im się także, że z przyszłego domu będą mieli blisko do terenów rekreacyjnych, rzeki, instytucji kultury i miejsc rozrywki, a w bezpośrednim otoczeniu znajdą wszystko, co potrzebne do wygodnego życia: sklepy, restauracje, inne usługi i przystanki komunikacji miejskiej.

Planowany park miejski na Kępie Mieszczańskiej to teren o powierzchni 4 hektarów. Doceniane przez wrocławian miejsca rekreacji to m.in. bulwary nad rzeką, pobliskie wyspy oraz znajdujące się za Odrą parki: Staszica i Słowackiego. Jeżeli chodzi o kulturę i rozrywkę, na Kępie Mieszczańskiej lub w jej sąsiedztwie, głównie na Starym Mieście, znajdują się: Centrum Sztuki Piekarnia, Arsenał Miejski, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Komedia, Ossolineum, Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska i Kino Nowe Horyzonty.

-To pierwszoplanowe wrocławskie instytucje kultury z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci - dostrzega Sebastian Bieńkowski.

Dla przyszłych mieszkańców bardzo ważne jest także połączenie tramwajowe z innymi częściami miasta. Z przystanku Dmowskiego na Kępie Mieszczańskiej odjeżdżają w różnych kierunkach tramwaje kilku linii.

Mieszkanie z ogródkiem lub balkonem

W ostatnich miesiącach na rynku uwidocznił się trend wzrostu zapytań o ogródki, tarasy i balkony.

- Te atrybuty mieszkania zdecydowanie zyskują na popularności - potwierdza Natalia Milejska-Rak. - Z rozmów, które przeprowadzamy z osobami poszukującymi mieszkania, wynika, że coraz większego znaczenia nabierają dla nich również części wspólne. To nie tylko efekt pandemii, ale coraz bardziej świadomych decyzji klientów - wyjaśnia.

W inwestycji Atmo ogródki będą miały wszystkie mieszkania położone na parterze, natomiast wyżej znajdą się mieszkania z balkonami, loggiami lub tarasami. Dużą zaletą będą panoramiczne okna. Mieszkania będą przygotowane pod montaż klimatyzacji, co także jest zachęcającym uzupełnieniem.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów i aktualny trend, w projekcie Atmo dużą uwagę poświęcono częściom wspólnym. Klientom najbardziej spodobał się klub mieszkańca, który zostanie oddany tylko do ich dyspozycji.

- Będzie można wziąć laptopa i zejść na dół, żeby wygodnie pracować lub porozmawiać z sąsiadem albo wspólnie pograć w planszówki - zapowiada Sebastian Bieńkowski. - Dobrze zaprojektowana przestrzeń pomaga budować relacje - dodaje.

Budowaniu lokalnej społeczności sprzyjać będzie również zielone patio z ławkami i klimatycznym oświetleniem. Częścią wspólną „Atmo” stanie się także parking podziemny wyposażony m.in. w stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Budowa inwestycji powinna rozpocząć się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Eiffage Immobilier Polska planuje zakończyć realizację projektu w drugiej połowie 2022 roku. Tymczasem przy ulicy Haukego-Bosaka 18 i 20 trwa budowa drugiej wrocławskiej inwestycji dewelopera - HB1820.