Rok 2017. Więcej technologii i mieszkań na wynajem

Polacy kupią więcej mieszkań pod wynajem, a profil nabywcy będzie uwarunkowany większym wkładem własnym i wyhamowaniem programu MdM. Rynkowym przebojem staną się inteligentne technologie zarządzania mieszkaniem.

Autor: HouseMarket.pl 20 grudnia 2016 16:25

Czynnikami kształtującymi rynek w 2017 roku będą głównie podwyższenie wkładu własnego do kredytu na mieszkanie (20 proc. od stycznia 2017 r.) oraz wyhamowanie programu MdM po drugim kwartale przyszłego roku.

– W mijającym roku największy udział w strukturze klientów miały młode rodziny i single. Obie grupy aktywnie korzystały z rządowych dopłat do wkładu własnego. Ten program przestanie jednak funkcjonować w niedługiej perspektywie – ocenia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development. Jednocześnie możemy się spodziewać wysokiej aktywności klientów lokujących kapitał w nieruchomościach z intencją ich późniejszego wynajęcia. Oczywiście przy założeniu, że oprocentowanie lokat bankowych utrzyma się na niskim poziomie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wzrośnie więc znaczenie nieruchomości jako sposobu na lokowanie majątku. Będzie to tym atrakcyjniejsze, im więcej mieszkańców będzie napływało do największych miast Polski  dodaje Andrzej Gutowski.

 Inteligencja będzie w cenie

Czego w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy będą oczekiwali nabywcy nieruchomości? – Osoby przeznaczające większą sumę środków na zakup mieszkania w naturalny sposób przykładają uwagę do tego, czy deweloper w standardzie oferuje nowoczesne rozwiązania technologiczne – mówi Mikołaj Pertek, ekspert rynku deweloperskiego w Fibaro, jednym z liderów produkcji systemów domów inteligentnych. W taką kategorię bardzo dobrze wpisują się systemy smart home.

Jak dodaje, systemy domów inteligentnych cieszą się zainteresowaniem zarówno nabywców, jak i deweloperów. – Inwestorzy wykorzystują systemy smart home jako efektywny element promocji, ale też wielu klientów o nie pyta. W naszej ocenie ten trend będzie miał charakter rosnący – mówi ekspert Fibaro.

W podobnym tonie wypowiada się Bartosz Wrzesiński z Tefra House, firmy deweloperskiej realizującej rodzinne osiedla na terenie Wielkopolski. – Obserwujemy, że z roku na rok rośnie świadomość klientów na temat tego, czym jest inteligentne mieszkanie i jakie korzyści oferuje. W trakcie prezentacji nieruchomości każdy nabywca wykazuje jakąś wiedzę w tym temacie. W przyszłym roku trend na rozwiązania z kategorii Internetu Rzeczy z pewnością zawita w jeszcze większej liczbie nowych inwestycji – dodaje.

Kto będzie takimi rozwiązaniami najbardziej zainteresowany? – Ludzie świadomi płynących z nich korzyści, nastawieni na praktyczne rozwiązania. Inteligentne mieszkanie nie jest bowiem traktowane jako gadżet, ale jako dodatkowe zabezpieczenie nieruchomości lub sposób na wypracowanie pewnych oszczędności – podsumowuje Bartosz Wrzesiński.

Eksperci zgodnie przyznają, że niezmiennymi kryteriami wyboru mieszkania w 2017 roku pozostaną lokalizacja, cena oraz metraż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych