Rośnie liczba upadłości w budownictwie, ale mieszkaniówka ma się dobrze

W pierwszym półroczu 2016 zanotowano wzrost liczby upadłości w sektorze budowlanym o 8 proc. rdr, co spowodowane jest tymczasowym brakiem zleceń. Są jednak wyjątki...

Autor: HouseMarket.pl 14 października 2016 09:54

W 2016 roku widoczne jest wyhamowanie produkcji budowlanej. Jak zauważają eksperci Deloitte, jest to związane z przesunięciem kluczowych projektów infrastrukturalnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej.

- Efekty opóźnień w przetargach widać na podstawie danych GUS. W sierpniu bieżącego roku odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej o 20,5 proc. w cenach stałych. W całym okresie styczeń-sierpień 2016 r. produkcja była również niższa niż przed rokiem o 14,9 proc. w cenach stałych. Przesunięcie kluczowych inwestycji może spowodować wyhamowanie sektora również w 2017 roku, a pierwsze przychody z aktualnie toczących się przetargów, w ramach nowej perspektywy, firmy budowlane odnotują dopiero w drugiej połowie 2018 roku – mówi Patryk Darowski, wicedyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie najlepszą kondycję w branży budowlanej potwierdzają najnowsze dane o upadłości przedsiębiorstw. Po trzech kolejnych latach spadku liczby upadłości w pierwszej połowie 2016 roku nastąpił wzrost upadłości o 8 proc. Jest to jednak tylko 5 podmiotów więcej i nie musi ten fakt determinować całego 2016 roku.

Głównie upadają firmy wykonujące projekty infrastrukturalne. Zdecydowanie mniej jest upadłości wśród firm w segmencie budownictwa mieszkaniowego.Przyczyną problemów firm budowlanych są niskie marże w sektorze produkcji budowlano-montażowej związane z dużą konkurencją cenową w przetargach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych