Rośnie popularność mieszkań na wynajem

Polacy wciąż bardzo dużą uwagę przykładają do tego, czy mieszkają na swoim, czy też wynajmują lokum. Dla większości, to pierwsze kojarzy się ze stabilnością i dlatego dążą do posiadania własnego M. Jednak ten trend zaczyna się zmieniać. Inwestorów, którzy przeznaczają zakupione lokale na wynajem przybywa, a procent najemców się zwiększa.

Autor: HouseMarket.pl 22 marca 2017 15:27

Dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń: aż 84 proc. Polaków mieszka na swoim - w domu lub mieszkaniu, a zaledwie 4,5 proc. Polaków wynajmuje lokal. Znaczna część, bo aż 43 proc. młodych ludzi w wieku 25-34 lat wciąż mieszka w domu rodzinnym. Z drugiej strony raport przygotowany przez Fundację Habitat for Humanity na temat mieszkalnictwa w Polsce, prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat ponad 30 proc. lokali powinno być przeznaczonych na wynajem.

Choć dziś odsetek procentowy osób wynajmujących mieszkanie jest bardzo niski, najemców na rynku przybywa. Wystarczy spojrzeć na dane z poprzednich lat. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2007 roku tylko 2,6 proc. Polaków wynajmowało mieszkanie (średnia w Unii Europejskiej wyniosła wówczas 12,6), 4 lata później było to już 3,5 proc. (UE 17,8 proc.), a w 2015 r. zanotowano 4,5 proc. (UE 19,8 proc.). Oczywiście daleko nam do takich krajów jak Niemcy, gdzie odsetek wynajmujących to 39,9 proc. (2015), ale tendencja wzrostowa jest wyraźnie widoczna. Od 2007 roku liczba najemców niemal się podwoiła.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To skutek niskich stóp procentowych - komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Przy tak niskim oprocentowaniu lokat, nie opłaca się umieszczać oszczędności w bankach. Inwestorzy kupują nowe lokale i przeznaczają je na wynajem, bo zyski jakie mogą osiągnąć są znacznie większe niż w przypadku lokat - dodaje.

Jak rozliczyć się z najmu?

Dochód uzyskany z najmu lokalu podlega opodatkowaniu. - Można wybrać dwie formy rozliczenia - skalę podatkową, gdzie oprocentowanie może wynosić 18 proc. lub 32 proc. w zależności od wysokości dochodów, albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia Piotr Kijanka.

- Decydując się na pierwszą opcję, wyboru nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ale ryczałt tego wymaga. Pamiętajmy wtedy o przestrzeganiu terminów. Wybór zgłaszamy do 20 dnia miesiąca po tym, w którym uzyskaliśmy pierwszy dochód z najmu, lub do 20 lutego nowego roku - dodaje.

Przy rozliczaniu się według skali podatnik bierze pod uwagę przychód z najmu i pomniejsza go o kwotę poniesionych kosztów (np. prace naprawcze w mieszkaniu). Natomiast w przypadku ryczałtu ważny jest wyłącznie przychód, od którego obliczamy podatek w wysokości 8,5 proc.

Nie można zapomnieć o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek taki powstaje, kiedy faktycznie otrzymamy przychód z najmu. Jednak rozliczając się według skali, pierwszą zaliczkę odprowadzamy, dopiero wtedy kiedy nasz dochód, licząc od początku roku, przekroczy kwotę wolną od podatku. Należności podatkowe należy płacić do 20 dnia następnego miesiąca, w którym wystąpił przychód.

W deklaracji rocznej taki dochód musi zostać wykazany. Rozliczanie najmu na zasadach ogólnych wymaga złożenia deklaracji PIT-u 36 (termin składania mija 30 kwietnia), a w przypadku ryczałtu PIT-u 28 (do 31 stycznia).

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych