Rośnie wartość wypłacanych kredytów hipotecznych

Średnio o 12 proc. wzrosła w stosunku do pierwszych miesięcy roku wartość wypłaconych kredytów hipotecznych w drugim kwartale 2016 r., przez największych pośredników kredytowych w Polsce.

Autor: HouseMarket.pl 22 września 2016 14:06

Widać to było również na rynku nieruchomości, gdzie w tym samym czasie nastąpił ponad pięcioprocentowy wzrost sprzedaży mieszkań.

Podobnie było w tym samym czasie w ubiegłym roku, gdzie w porównaniu z pierwszym kwartałem, w drugim sprzedaż wzrosła o ok. 11 proc. Zestawiając natomiast drugi kwartał 2015 r. z drugim kwartałem 2016 r., wzrost sprzedaży mieszkań sięgnął 18,7 proc. Ciągła hossa na rynku nieruchomości jest z pewnością spowodowana możliwością otrzymania wsparcia z Mieszkania dla Młodych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polacy przyśpieszyli decyzje o kupnie własnego lokum

Widmo kończących się dotacji sprawiło, że Polacy przyśpieszyli swoje decyzje o kupnie własnego lokum. Niektórzy eksperci wyrażają jednak zaniepokojenie bliskim końcem projektu, który ma nastąpić w 2018 r. Kiedy w 2013 r. zakończono program Rodzina na Swoim, już w następnym kwartale zmniejszył się wolumen transakcji do ok. 7,4 tysięcy – dla porównania, w drugim kwartale 2016 r. był on dwa razy większy.

- Na początku roku, obserwując wprowadzane zmiany (podatek bankowy, narzucane przez regulacje KNF ograniczenia zdolności kredytowej klientów), mieliśmy obawy, jak będzie wyglądał w takich warunkach popyt na kredyty hipoteczne. Rzeczywistość potwierdza, że zapotrzebowanie na mieszkania w naszym kraju jest ogromna, co odzwierciedla się w wynikach sprzedażowych pośredników kredytowych – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych.

Korzystają banki i deweloperzy

Póki co jednak z dobrej koniunktury korzystają zarówno deweloperzy, jak i banki. Siedmiu największych pośredników kredytowych wypłaciło w drugim kwartale tego roku kredyty hipoteczne o wartości blisko 4,5 mld złotych. To o 479 mln zł więcej niż w poprzednim kwartale. Największy, bo aż 20 proc. wzrost sprzedaży spośród tej siódemki zanotowała ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.

- To był dobry kwartał dla naszej spółdzielni. Cieszymy się, że przyjęty przez nas model biznesowy sprawdza się coraz lepiej, a klienci zaczynają dostrzegać potrzebę korzystania z usług firmy niezależnej. Niezależnymi doradcami w pierwszej piątce ogólnopolskich pośredników pozostaliśmy już tylko my i formuła spółdzielni gwarantuje, że tak pozostanie. Coraz większym zaufaniem doradztwo kredytowe cieszy się także wśród przedsiębiorców, o czym świadczy równie dobry wynik wchodzącego w skład Grupy ANG – ANG Biznes, który jest na piątym miejscu wśród największych pośredników sprzedaży kredytów dla firm, z wynikiem sprzedanych kredytów o wartości blisko 25 mln zł – dodaje Katarzyna Dmowska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych