Rozpoczęła się przebudowa pl. Wojska Polskiego w Bielsku-Białej

Ruszyła przebudowa jednego z głównych placów Bielska-Białej – Wojska Polskiego. Prace kumulują się obecnie w centralnej jego części, m.in. przy instalacjach podziemnych, więc nie utrudniają ruchu. Zmodernizowany plac ma zostać oddany do użytku w 2022 r.

Autor: PAP 18 października 2021 11:07

Komunalny Miejski Zarząd Dróg podpisał umowę na wykonanie I etapu przebudowy placu z wyłonioną w przetargu firmą z Warszawy. Wartość umowy to 17,6 mln zł.

Pierwszy etap obejmuje roboty na placu, m.in. jego przebudowę i rozbiórkę podziemnych toalet publicznych. Wybudowana zostanie fontanna i nowe oświetlenie uliczne. Powstanie system zasilania dla urządzeń placu. Skorygowane zostanie też położenie miejsc postojowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Docelowo nowa przestrzeń placu, który obecnie niemal w całości zajęty jest przez parkingi, ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym życiu miasta. Całość ma nawiązywać do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej. Przed połączeniem z Bielskiem stanowił on centralny plac Białej Krakowskiej.

Na placu powstaną trzy strefy. Pierwsza to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej pierzei placu. Powstaną tu dwa pasy o szerokości 10 m, gdzie zostaną posadzone drzewa. Elewacje budynków ozdobią nasadzenia roślin pnących. Między frontami budynków a pasem drzew pojawią się chodniki, wzdłuż których będą mogły powstawać ogródki letnie.

W drugiej strefie - bliżej centrum placu - powstanie pas tworzący drogę pożarową do kamienic. Sąsiednią przestrzeń wypełni niska, płożąca zieleń otoczona płotkiem i elementami małej architektury.

Strefa trzecia to centralna część placu z dekoracyjną fontanną, elektronicznym fortepianem i stylizowanym zegarem. W posadzce zostanie zamocowana tablica informująca o historycznym położeniu ratusza, wagi miejskiej i pompy wodnej. Po północnej stronie placu posadzone zostaną nowe drzewa. Ta strefa ma być przestrzenią wykorzystywaną do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

Inwestycji towarzyszy przebudowa pobliskiej ul. Cyniarskiej. Przywrócony zostanie jej historyczny przebieg. Wzdłuż powstanie parking. Posadzone zostaną drzewa.

Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku w 2022 r.

Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych