Rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań rozpoczęło się w piątek. Ankieterzy zadzwonią do losowo wybranej grupy 100 tys. osób; ich tożsamość można sprawdzić telefoniczne lub na stronie urzędu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Autor: PAP 12 listopada 2021 14:43

Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym. Badanie rozpoczęło się w piątek i potrwa do 24 listopada.

Badanie kontrolne potrwa około 10 minut.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci)" - sprecyzowano w komunikacie GUS.

Do osób, które wylosowano do udziału w badaniu, zadzwoni ankieter statystyczny z numeru: 22 828 88 88. Tożsamość ankietera można sprawdzić na stronie: https://kontrolny.stat.gov.pl/formularz/ lub za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99 czynnej od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.

GUS poinformował, że pierwszej kolejności ankieter zapyta o sposób przeprowadzenia spisu powszechnego w badanym mieszkaniu. Jeśli spis odbył się za pośrednictwem rachmistrza spisowego, ankieter zada pytania dotyczące jego zachowanie w trakcie wywiadu spisowego. Następnie przejdzie do pytań, które dotyczą tego, kto mieszkał w badanym mieszkaniu.

Druga cześć kwestionariusza wywiadu dotyczy respondenta. Ankieter zapyta m.in. o imię i nazwisko, datę urodzenia, poziom wykształcenia, narodowość oraz odczuwaną przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej. Szczegółowa lista pytań znajduje się na stronie: https://spis.gov.pl/lista-pytan-do-badania-kontrolnego/.

"Przypominamy, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc." - podkreślono w komunikacie.

GUS poinformował, że udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Z kolei pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych