Ruda Śląska rozbuduje infrastrukturę wodociągową z myślą o nowych mieszkaniach

Ponad 73 mln zł zamierzają przeznaczyć w ciągu najbliższych trzech lat wodociągi w Rudzie Śląskiej na inwestycje w infrastrukturę. Za te pieniądze ma powstać 7,5 km nowej sieci wodociągowej, ponad 15 km sieci kanalizacyjnej, rozpoczęta ma też zostać m.in. przebudowa oczyszczalni „Barbara”.

Autor: PAP 29 listopada 2021 15:36

Jak poinformował w poniedziałek Krzysztof Piecha z biura prasowego rudzkiego magistratu, tamtejsza rada miasta przyjęła przygotowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej "Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2022 - 2024".

"Przy realizacji inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych w pierwszej kolejności modernizowane są urządzenia o strategicznym znaczeniu dla miasta. Budowa nowych sieci realizowana jest tam, gdzie rozwija się nowe budownictwo jednorodzinne oraz na obszarach, gdzie planowane są takie inwestycje" - powiedziała, cytowana przez Piechę, prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z przyjętymi założeniami najwięcej środków, prawie 70 mln zł, przeznaczonych ma zostać na inwestycje kanalizacyjne, z czego blisko 48 mln zł na przedsięwzięcia związane z modernizacją i przebudową oczyszczalni ścieków. Kluczową inwestycją ma być przebudowa oczyszczalni "Barbara", którą rudzkie PWiK chce rozpocząć już w 2022 r.

Spółka argumentuje, że modernizacja "Barbary" jest niezbędna, aby utrzymać parametry pracy instalacji, a także zwiększyć jej przepustowość. Realizacja przedsięwzięcia uzależniona jest jednak od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Wodociągi rozmawiają o tym z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prócz inwestycji w "Barbarze", planowana jest modernizacja systemu automatyki oczyszczalni ścieków "Halemba-Centrum". W ciągu trzech lat ma powstać też dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniami dla trzeciej oczyszczalni w mieście - "Orzegów".

Wśród kluczowych inwestycji kanalizacyjnych są budowa przepompowni ścieków "Morska" oraz modernizacja przepompowni ścieków "Górnośląska", które będą współfinansowane ze środków unijnych przydzielonych przez NFOŚiGW.

Ponadto rudzkie PWiK planuje budowę sieci wodociągowej oraz budowę sieci kanalizacyjnej głównie w południowych rejonach miasta. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na wykup urządzeń wodno-kanalizacyjnych wykonanych przez prywatnych inwestorów oraz na modernizację istniejących sieci.

Obecnie w Rudzie Śląskiej obowiązuje jeszcze plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz urządzeń kanalizacyjnych na lata 2018-21. W ciągu tych trzech lat w mieście przybyło 5 km nowej sieci wodociągowej oraz 10,5 km sieci kanalizacyjnej.

W porównaniu z dotychczasowym planem, gdzie na inwestycje przewidziano blisko 30 mln zł, w latach 2022-24 ma to być ponad 73,2 mln zł. Źródłem finansowania mają być środki własne przedsiębiorstwa oraz pozyskane środki zewnętrzne z NFOŚiGW oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Obecnie rudzkie PWiK dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 449,4 km, a do odbioru ścieków służy sieć kanalizacyjna o długości 335,3 km. Spółka eksploatuje obecnie sześć pompowni wody, 51 przepompowni ścieków oraz trzy mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków: "Halemba-Centrum", "Barbara" i "Orzegów". Ruda Śląska liczy niespełna 140 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych