Rusza konkurs na projekt domu jednorodzinnego do 70 mkw.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego organizuje konkurs architektoniczny na projekt domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. - poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu. Wnioski konkursowe można składać do 29 września.

Autor: PAP 23 września 2021 13:08

Jak przekazało w czwartkowej informacji Centrum Informacyjne Rządu, w ramach konkursu organizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) na projekt domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. architekci mogą "zgarnąć jedną ze 100 nagród po 5 tys. zł oraz zyskać szansę na wykonanie jednego z 50 zleceń o wartości 150 tys. zł". Dodano, że wnioski konkursowe można składać do 29 września.

Przypomniano, że w ramach Polskiego Ładu mają zostać wprowadzone nowe przepisy regulujące budowę małych domów mieszkalnych. Przewiduje się, że realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw.  będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika, książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. "Oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy złotych dla inwestora" - wskazano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Celem konkursu jest wyłonienie projektów "o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych". Dodano, że dzięki konkursowi "szansę na powszechne zaistnienie zyskają najlepsze, dostępne i uniwersalne rozwiązania architektoniczne". W dłuższej perspektywie wyłonione projekty mają poprawić estetykę polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną.

Ustawę o budowie domów do 70 mkw. bez formalności Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu. Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 mkw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki. Warunek ten ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 mkw. do 70 mkw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych