Rusza projekt „Zielone Zawiercie” - mieszkańcy zdecydują o wyglądzie parków

Rusza projekt "Zielone Zawiercie" - mieszkańcy tego miasta będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej i organizacji miejskich parków i uczestniczyć w projektowaniu tej przestrzeni.

Autor: Pap 17 maja 2022 08:15

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację Sendzimira w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Jak zaznacza architektka i ekspertka ds. błękitno-zielonej infrastruktury reprezentująca Fundację Sendzimira Maria Skotnicka, w Zawierciu nie brakuje zieleni. Nie chodzi jednak o samą ilość, ale też o jakość zielonych przestrzeni, które z jednej strony służą mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a z drugiej pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie miejskim poprzez oczyszczanie powietrza, obniżanie jego temperatury latem czy też tak bardzo pożądaną małą retencję.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Przestrzenie te muszą być jak najbardziej funkcjonalne, bo inaczej nie będą prawidłowo spełniać swoich społecznych funkcji. Muszą uwzględniać potrzeby różnych grup mieszkańców, zarówno seniorów jak i dzieci, rodzin z małymi dziećmi, niepełnosprawnych jak i tych aktywnie uprawiających sport. Coraz więcej miast w Polsce podejmuje decyzje o umożliwieniu mieszkańcom wykreowania zielonych przestrzeni i cieszę się, że Zawiercie dołączyło do tego grona świadomych samorządów" - powiedziała w poniedziałek Maria Skotnicka.

Zaplanowany na 13 miesięcy proces partycypacji będzie dotyczył dwóch parków w centrum miasta - parku im. Tadeusza Kościuszki i parku Szymańskiego (OSiR) i będzie wieloetapowy. Zaplanowano trzy otwarte spotkania, piknik, konsultacje społeczne i fora publiczne - po jednym dla każdego parku. Zawiercianie będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej, zabrać głos biorąc udział w kwestionariuszowym badaniu potrzeb, uczestniczyć w krótkich dyskusjach w trakcie spotkań otwartych, a co najważniejsze - wziąć udział w projektowaniu przestrzeni obu parków.

"Warsztaty projektowe będą w tym procesie kluczowe i już dziś zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców" - mówi Maria Skotnicka. Będą się one odbywać z udziałem zaproszonych architektów, specjalisty ds. zieleni oraz islandzkiej ekspertki zajmującej się problematyką błękitno-zielonej infrastruktury. Każde spotkanie będzie poprzedzone wykładem edukacyjnym, a także wprowadzeniem do tematyki błękitno-zielonej infrastruktury oraz gospodarowania wodą i zielenią w mieście w kontekście zmian klimatycznych. Warsztaty mają być prowadzone metodami aktywnymi, m.in. poprzez pracę w grupach. Przewidziano m.in. analizę przestrzeni i spacer badawczy, planowane jest ponadto przygotowanie makiety parku oraz wspólna budowa ogrodu deszczowego.

"Oczekujemy od mieszkańców przede wszystkim zaangażowania i obecności. Zależy nam, aby jak najwięcej osób przyszło na te warsztaty. Żeby zobaczyli, że ich głos jest ważny" - podkreśla Maria Skotnicka.

To, co mieszkańcy wypracują wspólnie z architektami w trakcie warsztatów zostanie opisane, opracowane w formie graficznej i złożone na ręce prezydenta miasta. Będzie to ważny wkład do przyszłej przebudowy parków. Każdy, kto jest zainteresowany udziałem w projekcie Zielone Zawiercie powinien śledzić zarówno miejską stronę internetową zawiercie.eu, facebooka @Zielone Zawiercie oraz przestrzeń publiczną, gdzie pojawiać się będą informacje i plakaty dotyczące planowanych przedsięwzięć. Oficjalna inauguracja projektu odbędzie się 31 maja na spotkaniu otwartym w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych