Ruszył konkurs na „Europejskie Drzewo Roku”; nasz dąb czeka na głosy

Ruszył plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem do tytułu jest dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej. Głosować można od wtorku do końca lutego za pośrednictwem Internetu - podali ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce.

Autor: Pap 01 lutego 2022 11:25

W tegorocznej edycji konkursu zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

Polskę reprezentuje dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w Przybudkach na Podlasiu. "Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych puszczańskich olbrzymów - symbol siły i potęgi. Od lat zachwyca pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie" - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dąb z Podlasia w ub.r. tryumfował w zorganizowanym przez Klub Gaja konkursie Drzewo Roku. Otrzymał blisko 7,5 tys. głosów.

"Głosowanie na Dunina - Strażnika Puszczy Białowieskiej ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczne. Ten niezwykły chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony. Głosujmy i tam, gdzie to możliwe mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym co tracimy nie przyszła zbyt późno" - powiedział Jacek Bożek.

Na polskiego kandydata zagłosować można na stronie www.treeoftheyear.org/PL.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku, poinformowała, że głosowanie potrwa do końca lutego. "Zwycięzcę poznamy 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników" - dodała.

Migdał przypomniała, że Polska trzykrotnie stawała na podium europejskiego konkursu. W 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w kolejnym roku na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu.

Polski kandydat ma 15 rywali. Są wśród nich m.in. jeden z najstarszych w Europie mamutowiec z Chorwacji, lipa z Czech, która podobno skrywa zakazane psalmy ukryte tu w XVII w., sosna z Estonii, która wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu, a także lipa Tilia z Holandii będąca pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie. Jest też "kasztan stu koni", pod którym - jak głosi legenda - schroniła się przed burzą królowa Joanna Aragońska. Słowacki płaczący dąb to symbol Starego Smokowca, którym opiekują się ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wszystkich kandydatów zobaczyć można pod adresem: https://www.treeoftheyear.org.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA). W ciągu 11 lat konkurs zgromadził już ponad 1,1 tys. drzew. Uczestniczyło w nim ponad 3 mln osób. "Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tys. osób z całej Europy" - powiedziała Migdał.

W Polsce organizatorem konkursu jest Klub Gaja, który powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych