Ruszył konkurs na renowację zabytków w podlaskim

Właściciele zabytków z województwa podlaskiego mogą ubiegać się o dotację na ich renowację i konserwację. w ogłoszonym przez zarząd województwa konkursie. Do podziału jest 2,2 mln zł.

Autor: PAP 25 stycznia 2022 11:52

Nabór wniosków potrwa do 28 lutego - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego. O dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane może ubiegać się każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Pieniądze można pozyskać m.in. na sporządzenie ekspertyz technicznych, przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych, wykonanie projektu budowlanego, zabezpieczenie zabytku, odnowienie lub wymianę stolarki okiennej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej czy np. na działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów na prace przy zabytku; dotacja nie może przekroczyć 100 tys. zł. Jak zapisano w ogłoszeniu konkursowym, jeśli "zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych albo, gdy sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia prac lub robót budowlanych przy zabytku" dotacja może być udzielona w wysokości do 100 proc.

Jeden wnioskodawca - jak napisano w ogłoszeniu konkursowym - może wystąpić z kilkoma wnioskami na różne zadania w obrębie tego samego obiektu zabytkowego, a także o dotacje dla więcej niż jednego zabytku. Warunkiem jest też, by prace przy zabytku muszą być zakończone do końca roku.

Właściciele, zainteresowani dotacjami, powinni uzupełnić wnioski przez stronę www.witkac.pl.

W ubiegłym roku dzięki wsparciu, które w trakcie zwiększono do 3 mln zł, przeprowadzono prace przy ponad 60 zabytkach. Dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie otrzymały m.in. XX-wieczna molenna w Suwałkach, XVIII-wieczny męski klasztor prawosławny zwiastowania NMP w Supraślu i XIX-wieczny Pałac Hasbacha w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych