Ruszył MdM. Wyższe dopłaty w woj. pomorskim

Wraz z początkiem roku odblokowane zostały 373 mln zł na dopłaty, które w 2017 r. można uzyskać w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Podwyższono kwoty dopłat i maksymalny limit ceny dla mieszkań kupowanych w woj. pomorskim.

Autor: HouseMarket.pl 02 stycznia 2017 14:49

W Gdańsku najwyższa dopłata może teraz wynieść 92 703 zł, a limit ceny dla nowych mieszkań 5 229 zł za mkw.

Nowy rok przyniósł kilka pozytywnych zmian. Po pierwsze, można już wnioskować nie tylko o dopłaty na 2018 r., ale również o te dostępne niemalże od ręki. - Niestety pieniądze na tegoroczne dopłaty najprawdopodobniej szybko się skończą. Pula wynosi bowiem 373 mln zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w tylko marcu ubiegłego roku zarezerwowano 200 mln zł. Obecnie trudno jeszcze oszacować zainteresowanie dopłatami, ale istnieje ryzyko, że tak jak przed rokiem, pieniądze skończą się w marcu – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szczególnie dobre informacje są dla mieszkańców województwa pomorskiego. Wraz z początkiem roku podwyższono tam wskaźnik, od którego uzależniona jest zarówno wysokość dopłat, jak i limity cen mieszkań, których nie można przekroczyć, jeśli chce się uzyskać wsparcie w ramach programu.

Po zmianach, osoby kupujące mieszanie w Gdańsku mogą otrzymać nawet 92 703 zł. Jednak tylko wtedy, jeśli posiadają troje lub więcej dzieci. Najczęściej jednak Polacy najpierw wolą kupić mieszkanie, a dopiero później starać się o potomstwo. W sytuacji braku dzieci, dopłata w Gdańsku wyniesie maksymalnie 23 770 zł.

Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać wsparcie, cena kupowanego mieszkania nie może przekroczyć limitu. Dla Gdańska, od stycznia wynosi on 5 229 zł dla nowych mieszkań i 4 279 zł dla tych kupowanych na rynku wtórnym.

Wsparcie w ramach MdM przeznaczone jest dla osób w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójki dzieci. Oni mogą skorzystać z programu, nawet jeśli są starsi i mają już mieszkanie, jeśli  np. chcą je zamienić na większe. Niezależnie od liczby dzieci, kupowany lokal nie może być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, to 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych