Ruszył nowy wyścig po dopłaty z MdM

W styczniu skończył się wyścig po tegoroczne dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Trwa już jednak kolejny, po środki wypłacane w 2018 roku.

Autor: HouseMarket.pl 06 lutego 2017 10:12

W 2017 r. można bowiem zarezerwować jeszcze ok. 205 mln zł z przyszłorocznej puli. Expander ostrzega, że pieniędzy może jednak zabraknąć już w marcu, a najpóźniej w maju.

W komunikacie zawieszającym możliwość wnioskowania o tegoroczne dopłaty, BGK poinformowało, że wykorzystanie limitu środków na rok 2018 na dzień 31 stycznia br. wynosi ok. 23 proc. Oznacza to, że w tym roku można jeszcze zarezerwować ok. 205 mln zł. Powstaje więc pytanie, na jak długo wystarczy tych pieniędzy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W grudniu 2016 i styczniu br. zarezerwowano po ok. 37 mln zł z puli na 2018 r.

- Gdyby taki poziom się utrzymał, to możliwość wnioskowania o dopłaty BGK zablokowałby już w lipcu. Prawdopodobnie pieniądze skończą się jednak znacznie szybciej. W ubiegłym roku, gdy już wyczerpała się pula na dopłaty dostępne od ręki, wykorzystanie tej przyszłorocznej wzrosło najpierw do ok. 70 mln zł miesięcznie, a w czerwcu osiągnęło aż 114 mln zł. Biorąc pod uwagę, że w styczniu zainteresowanie dopłatami było znacznie większe niż przed rokiem, to może się zdarzyć, że limit zostanie wyczerpany już w marcu. Naszym zdaniem najpóźniej stanie się to natomiast w maju – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Koniec MdM na początku 2018 r.

Należy jednak dodać, że ostatnia szansa na dopłatę będzie jeszcze na początku przyszłego roku. Wtedy udostępnione zostanie 381 mln zł. Podobnie jak w tym roku, te pieniądze mogą jednak zniknąć w ciągu zaledwie miesiąca. Będą to bowiem dopłaty dostępne od ręki, które bez problemu można wykorzystać na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

- Obecnie dostępne dopłaty, w przeciwieństwie do powyższych, nie będą zbyt pomocne dla nabywców używanych mieszkań. Wsparcie będzie bowiem wypłacone dopiero w styczniu 2018 r. Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym niechętnie godzą się jednak na otrzymanie części ceny dopiero w przyszłym roku – dodaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych