Ruszył wyścig po pieniądze z MdM

373 mln zł – taka kwota wraz z początkiem roku została uruchomiona na finansowanie programu Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowanie jest ogromne, dlatego dostępne środki mogą się skończyć nawet w kilka dni.

Autor: HouseMarket.pl 09 stycznia 2017 11:34

W 2017 roku na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zarezerwował 746 mln zł. Połowa puli, o którą można było wnioskować przed rozpoczęciem 2017 roku, została w całości rozdysponowana na początku lipca 2016 roku. Teraz BGK odblokował drugą część środków.

Zainteresowanie dofinansowaniem jest bardzo duże. Jeżeli utrzyma się na obecnym poziomie, środki na 2017 rok wyczerpią się nawet w kilka dni.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć. Choć pula pieniędzy z MdM na 2017 rok została dopiero otwarta, wielu klientów już w zeszłym roku rozpoczęło kompletowanie wymaganych dokumentów. Dzięki temu mogli zdecydowanie wcześniej uruchomić całą machinę kredytową – mówi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expandera.

Z takiej możliwości skorzystali między innymi klienci popularnego poznańskiego osiedla Red Park. – Pod koniec 2016 roku zauważyliśmy zwiększone o 30 proc. w stosunku do I półrocza u.br. zainteresowanie lokalami dostępnymi w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Klienci zdawali sobie sprawę, że dofinansowanie pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć na przykład na wykończenie mieszkania – mówi Roma Peczyńska, marketing manager poznańskiego Red Parku.

MdM również w 2018 roku

Zdaniem ekspertów szybkie zakończenie przyjmowania wniosków na 2017 rok doprowadzi do wzrostu liczby zainteresowanych mieszkaniami z dofinansowaniem z 2018 roku.

– Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży inwestycji Alpha Park. Takie mieszkania proponujemy na naszym ekologicznym osiedlu w warszawskim Ursusie. Ceny są bardzo atrakcyjne, gdyż rozpoczynają się od 5990 zł – dodaje.

Co przyniesie przyszłość?

Po wyczerpaniu środków nic nie zmieni się w kwestii nieruchomości premium, które z racji niskiego limitu programu Mieszkanie dla Młodych, nie kwalifikowały się do rządowego dofinansowania. Deweloperzy oferujący soft lofty i apartamenty w inny sposób przekonują do swojej oferty.

– Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 20/80 – 20 proc. wartości nieruchomości wpłacają po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przed odbiorem kluczy – mówi Anna Osiecka, marketing manager Nowej Papierni Ultra Novej we Wrocławiu.

– Widzimy, że taki system płatności spotyka się z uznaniem klientów również w innych naszych inwestycjach – w Warszawie i Poznaniu – podsumowuje Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych