Rybnik szuka animatorów rewitalizacji

Intensyfikują się działania podejmowane w ramach projektu „Rewitalizacja miasta. Nowa energia rybnickiej tradycji”. Miasto ogłosiło konkurs na wyłonienie animatorów społecznych, którzy będą wspierać mieszkańców dzielnic objętych przedsięwzięciem w realizacji ich pomysłów na swoje otoczenie.

Autor: HouseMarket.pl 05 maja 2017 13:42

Rybnik jest jednym z 20 samorządów, które zostały wybrane w konkursie Ministerstwa Rozwoju „Modelowa rewitalizacja miast”. Miasto pozyskało ponad 3 mln zł dotacji na działania, których celem jest ożywienie obszarów tworzących krajobraz kulturowy Rybnika – fragmentów dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice oraz dzielnicy Śródmieście.

– Rewitalizacja to pewien sposób myślenia o mieście i jego rozwoju. W tym projekcie rozumiana jest przede wszystkim jako kompleksowe działanie na wskazanym terenie, związane głównie z ożywieniem społecznym, a poprzez to przestrzennym, terytorialnym, materialnym – wyjaśnia Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Wcześniej rewitalizacja była skierowana na remonty budynków. Dziś wiadomo, że pomijanie w tym procesie ludzi, brak działań społecznych nie tylko nie przynosi efektów, ale wręcz generuje ujemne skutki – zostają odremontowane budynki, w których nic się nie dzieje. Nie pomyślano bowiem, komu i jakim funkcjom podjęte działania mają służyć, zarówno w kontekście np. danej dzielnicy, jak i całego miasta – dodaje Stach.

Animatorzy społeczni poszukiwaniu

Jak informuje urząd miasta Rybnika, rewitalizacja musi zatem opierać się na dialogu z mieszkańcami, na wsłuchaniu się w ich potrzeby i oczekiwania. Dlatego też Rybnik poszukuje animatorów społecznych, którzy stworzą i wdrożą program animacyjno-partycypacyjny na obszarach rewitalizacji. W związku z tym prezydent miasta ogłosił konkurs ofert dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

– Poszukujemy osób, które wesprą społeczność lokalną w realizacji pomysłów związanych z miejscem zamieszkania, osób, które spiszą i zarekomendują kierunki rozwoju obszarów rewitalizowanych. Oferty przyjmowane są do 9 maja – wskazuje Paulina Dróżdzel, koordynatorka projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji” z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika.

Rola animatorów będzie polegała przede wszystkim na rozpoznaniu środowiska, np. sprawdzeniu, w jaki sposób na danym obszarze tworzą się więzi społeczne, kto jest naturalnym liderem, w jaki sposób ludzie się komunikują ze sobą, jakie instytucje są dla nich istotne itd. Specjaliści sprawdzą, co dla mieszkańców danej dzielnicy jest ważne, lub odkryją, że nie ma nic takiego, a w związku z tym konieczna będzie próba zintegrowania ludzi wokół nawet jakiejś drobnej rzeczy.

Rybnicki projekt rewitalizacji wspierają eksperci z różnych dziedzin, w tym Jarosław Ogrodowski z Instytutu Rozwoju Miast, który podkreśla, że polskie samorządy właściwie dopiero uczą się dialogu z mieszkańcami

Dialog z mieszkańcami

– Uczymy się dialogu, mając nadzieję, że ludzie będą chcieli z nami rozmawiać, że zobaczą, iż dotrzymujemy obietnic i proponujemy realne działania. Zaufanie buduje się przy tym poprzez obecność na miejscu, a nie w budynku urzędu – podkreśla Jarosław Ogrodowski.

Program w dużej mierze oparty jest na mikrograntach – mieszkańcy sami będą mogli zmieniać przestrzeń dookoła siebie dzięki przekazanym im środkom. Celem jest pobudzenie inicjatywy lokalnej:

Działania programu „Modelowa rewitalizacja miast” zakończą się w 2018 roku. Rybnik będzie jednak je kontynuować w ramach Lokalnego Program Rewitalizacji, który w dalszej perspektywie zostanie przekształcony w Gminny Program Rewitalizacji, dający więcej możliwości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych