Rybnik walczy ze smogiem

Pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym w 27 dzielnicach Rybnika zamówił samorząd tego miasta. Dwa lata korzystania z tej usługi – z prezentacją danych dla mieszkańców – będzie kosztowało 47 tys. zł. Poprzednia taka dwuletnia umowa z innym wykonawcą kosztowała miasto 50 tys. zł.

Autor: PAP 27 grudnia 2021 12:43

Jak wynika z informacji rybnickiego magistratu, wybrana w przetargu firma Global Innovative Solutions z Katowic przez dwa lata będzie zapewniała dostęp do wskazań czujników powietrza, zamontowanych w 27 punktach miasta

Dzięki temu, w czasie rzeczywistym można śledzić aktualne wartości stężeń pyłów PM 10, PM1 oraz PM2,5, a także ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Bieżące dane zobaczyć można na stronie internetowej panel.syngeos.pl oraz w aplikacjach komercyjnych: SyngeosNaszePowietrze, Kanarek czy Ekosłupek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z danych tych wynikało m.in., że w sobotę po południu jakość powietrza w mieście była średnia. Tylko jedna stacja pomiarowa w dzielnicy Stodoły pokazywała o godz. 17. stężenie pyłu PM10 w granicach 50 mikrogramów na metr sześc. powietrza (to wartość dobowej normy). Gorzej było m.in. w centrum i dzielnicach Niedobczyce, Radziejów, Meksyk czy Popielów - ok. 85-90 mikrogramów.

Miasto przypomina jednocześnie, że wyznacznikiem jakości powietrza na terenie Rybnika, mimo obecności komercyjnych czujników, była i pozostaje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska zlokalizowana przy ul. Borki, prowadząca pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza.

W Rybniku problem jakości powietrza wobec niskiej emisji, szczególnie z domów jednorodzinnych, jest jednym z największych w regionie. Miasto przoduje jednak ostatnio w realizacji inwestycji mieszkańców dotowanych z rządowego programu Czyste Powietrze.

W rankingu pokazującym aktywność gmin w Czystym Powietrzu, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), Rybnik w I kw. br. zajął 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1 tys. mieszkańców oraz 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów - w tym czasie ubyło tam 551 niespełniających norm pieców

W II kw. br. mieszkańcy Rybnika również złożyli najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - 712. Podobnie było w III kw. br. - gdy z miasta wpłynęło do rządowego programu 726 wniosków.

Obecnie rybnicki samorząd szacuje, że tamtejsi mieszkańcy wymieniają około 1 tys. kotłów rocznie. Zgodnie jednak z zapisami regionalnej uchwały antysmogowej w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r., wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w ok. 10 tys. rybnickich domów jednorodzinnych.

"Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta" - komentował jesienią br. działania lokalnej społeczności lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

"Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu Czyste Powietrze. Przykładem jest Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam ponad 3 tys. wniosków: najwięcej w całym programie" - podkreślił Guła.

Rybniccy samorządowcy oceniają, że przyczynił się do tego w dużej mierze punkt konsultacyjny Czystego Powietrza, prowadzony przez gminę na podstawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pod koniec października br. w mieście ruszył dodatkowy, drugi punkt programu.

Niezależnie od Czystego Powietrza, od wiosny 2022 r. do wiosny 2023 r. mieszkańcy Rybnika mogą otrzymać ponad 700 współfinansowanych środkami unijnymi grantów do ekoinwestycji w budynkach jednorodzinnych. Granty te, o łącznej wartości blisko 4,5 mln zł, będą udzielane, jeżeli Rybnik otrzyma wsparcie UE na ten cel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych