Rynek condo przenosi się do miast

Do niedawna inwestycje typu condo rozwijały się w kurortach. Dziś ten trend przenosi się do największych polskich miast.

Autor: Newseria.pl 09 grudnia 2016 10:16

Obecnie w budowie jest już blisko 2500 takich lokali i ta liczba stale rośnie. Jak dotąd lokale na wynajem krótkoterminowy powstawały głównie w miejscowościach turystycznych. Zakup takiego lokum związany był zazwyczaj z chęcią posiadania drugiego mieszkania nad morzem lub w górach. Od niedawna można stać się posiadaczem takiego apartamentu również w mieście. Inwestycje w segmencie condo w polskich metropoliach to nowy trend na rynku nieruchomości.

W chwili obecnej w budowie lub planach jest 22 inwestycji sprzedawanych w systemie condo. W sumie ponad 2500 pokoi i apartamentów, co oznacza, że rynek w miastach na przestrzeni dwóch, czterech lat dorówna wielkością segmentowi condo nad morzem i w górach. Nowe aparthotele powstają głównie w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, ale zapowiedziane są też inwestycje w Łodzi, Lublinie, Częstochowie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy liczą się tylko zyski z condo?

Według Tomasza Bociana, dyrektora ds. nieruchomości Gerda Broker standardy na rynku condo dopiero się kształtują. – Bezpieczeństwo takich inwestycji zapewnia współpraca z profesjonalnymi podmiotami oraz operatorem. Gwarantuje to właścicielowi pełną bezobsługowość, co powoduje, że nie musi się on w nic samodzielnie angażować oraz pozwala na uzyskanie stabilnej stopy zwrotu z inwestycji – wyjaśnia Bocian. I jak ocenia obecnie jest dobry moment, aby inwestować w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy w miastach.

Warto jednak kierować się określonymi czynnikami, które razem tworzą zupełnie nową jakość na rynku condo. – To przede wszystkim dobra lokalizacja w centrach miast, gdzie sezon turystyczny i biznesowy generuje duży popyt na usługi hotelowe przez cały rok. To także profesjonalny operator zarządzający nieruchomością, który pozwala utrzymać wysoki wskaźnik obłożenia. Ważna jest również infrastruktura w danym obiekcie: restauracje, kawiarnie czy zaplecze usługowe jak SPA – podsumowuje Tomasz Bocian.

Przykładem takiej inwestycji w dużym mieście będzie Wrocław City Center – czterogwiazdkowy hotel na łączną liczbę 64 pokoi, który w 2018 roku stanie w centrum. Będzie to jedyny we Wrocławiu obiekt sygnowany marką Best Western Premier, oraz pierwszy w Polsce obiekt w dużym mieście z pokojami oferowanymi w systemie condo zarządzanymi przez profesjonalnego zarządcę hotelowego – Dobry Hotel. Inwestorem jest spółka Gwarna Wrocław, należąca do grupy kapitałowej Gerda Broker.

Zakup nieruchomości w condohotelu wiąże się obecnie z wydatkiem od 8 do 16 tys. zł za mkw. netto. To ceny za lokale w pełni wykończone, gotowe do wynajmu. Pokazywane w materiałach promocyjnych lub zapewnione umową poziomy zysków wahają się w przedziale od 6 do blisko 9 proc. rocznie. Każdy z deweloperów jednak ma swoje własne, szczegółowe warunki wyliczania i wypłacania zysków właścicielom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych