Rynek inwestycji budowlanych wysycha - przez wysokie koszty

Czynnikiem hamującym realizację inwestycji budowlanych są gwałtownie rosnące koszty, które utrudniają wycenę opłacalności przedsięwzięć i obniżają rentowność tych projektów - zarówno dla wykonawców, jak i inwestorów - poinformował we wtorek NBP w Szybkim Monitoringu "Analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Autor: PAP 26 lipca 2022 14:33

  • Jak wyjaśniono, problem dotyczy przede wszystkim nowych kontraktów i inwestycji będących na wczesnych etapach realizacji (inwestycje zaawansowane mają na ogół zakontraktowane ceny dostaw materiałów).
  • Przypomniano, że wprawdzie w lutym tego roku podniesiona została - z 5 proc. do 10 proc. - maksymalna wysokość waloryzacji wartości wynagrodzenia dla wykonawcy zamówienia publicznego w przypadku wzrostu kosztów wykonania umowy.
  • Oceniono, że przy skali wzrostu niektórych cen może to być rozwiązanie niewystarczające.

"Sygnalizowane są więc przypadki wycofywania się wykonawców z kontraktów ze względu na utratę rentowności i brak możliwości zrekompensowania wzrostu kosztów wykonania umowy. W efekcie rynek inwestycji budowlanych "wysycha" - z kontraktów wycofuje się część wykonawców, a inwestorzy rezygnują z inwestycji przekraczających budżety lub ograniczają ich skalę do inwestycji niezbędnych" - podano.

NBP wskazał, że z podpisania umów na łączną kwotę ok. 3 mld zł wycofała się m.in. grupa Budimex, rezygnacje dotyczyły opartych na wycenie sprzed wybuchu wojny w Ukrainie kontraktów drogowych, ale i inwestycji dla samorządów, grupy PSE i inwestorów prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych