Rynek mieszkań na wynajem w Polsce staje się rynkiem najemcyHousemarket.pl - 04 stycznia 2021 16:10


Jak zmieni się rynek wynajmu mieszkań? W przypadku najmu krótkoterminowego czy wyjazdów wakacyjnych już dawno wszyscy bardzo mocno przyzwyczailiśmy się do używania takich platform jak np. booking.com. Pora, żeby podobne mechanizmy objęły również najem długoterminowy mieszkań, lokali usługowych, ale również miejsc parkingowych - mówi ekspert rynku nieruchomości, Mariusz Poławski.

Rozwój technologii, a przede wszystkim nowe sposoby jej stosowania, konsekwentnie przesuwają granicę możliwości w branży nieruchomości. Wykorzystywanie sprawdzonych już schematów oraz dodawanie nowych funkcjonalności tworzy nową jakość. Postęp pozwala na znacznie efektywniejsze osiąganie zakładanych celów, opieranie decyzji na dużych zbiorach danych (big data), przy wykorzystaniu technologii mobilnych i digitalizacji. Niewątpliwie określenie „Proptech” oznaczające cyfrową transformację w branży nieruchomości zyskało już sporą popularność. Czego zatem możemy spodziewać się w najbliższym czasie? Z pewnością w naszym kraju rewolucja technologiczna nastąpi w obszarze najmu długoterminowego.

Chcemy być coraz bardziej mobilni
Rynek mieszkań na wynajem w Polsce staje się rynkiem najemcy. Dlatego konieczne jest wdrażanie rozwiązań, które przyspieszą i ułatwią podejmowanie decyzji. Według ostatnich szacunków w wynajmowanych lokalach w naszym kraju mieszka już kilkanaście procent ludności. Pod tym względem jesteśmy jednak wciąż w tyle Europy, a do średniej europejskiej, nie mówiąc już o rynku niemieckim, sporo nam brakuje. Udział wynajmujących osób będzie się jednak systematycznie zwiększał. Powodów jest wiele. Najem mieszkania pozwala przede wszystkim na znacznie lepsze i bardziej elastyczne dopasowanie lokalu do bieżących potrzeb m.in. pod względem lokalizacji (w zależności od miejsca nauki czy pracy), czy wielkości (w zależności od liczby członków rodziny). Pozwala tym samym również na optymalizację kosztów, a przede wszystkim zapewnia wolność finansową. Z coraz większymi oporami młodzi ludzie podchodzą do zadłużenia się nawet na 35 lat i konieczności spłacania kredytu praktycznie przez cały okres aktywności zawodowej.

Celem usprawnienie całego procesu najmu
O ile zalety najmu długoterminowego są wielowymiarowe, to samo poszukiwanie lokalu może powodować sporo trudności. Dlatego kluczowe staje się elastyczne połączenie wynajmującego i najemcy. Obecnie w tym zakresie najczęściej wykorzystywane są portale ogłoszeniowe lub agencje nieruchomości. Mimo to najemcy nadal muszą poświęcić dużo czasu, żeby wybrać i obejrzeć lokale. Wnieść kaucję (zamrozić pieniądze) wynoszącą standardowo jedną lub dwukrotną wartość miesięcznego czynszu. Wynajmujący również muszą poświęcić czas na pokazanie mieszkania zainteresowanym osobom (ewentualnie mogą to zlecić agencji, ale ostatecznie zmniejsza to rentowność ich przedsięwzięcia). Później i tak na bieżąco muszą martwić się, żeby nie doszło do zniszczenia nieruchomości lub opóźnień w płatnościach. Z pomocą przychodzi technologia jutra.

Kluczowa wygoda i bezpieczeństwo
W ramach operacji najmu długoterminowego konieczne jest stworzenie całego ekosystemu pozwalającego na efektywne zarządzanie cyklem życia najmu lokalu. Poza samym procesem wyboru i najmu kluczowe jest zapewnienie tzw. usług komplementarnych, czyli m.in. systemu przeprowadzek, napraw w mieszkaniach, usług finansowych. To wszystko musi być dostępne w wygodnej i intuicyjnej aplikacji na różnego rodzaju urządzenia, w tym także mobilne. W przypadku najmu krótkoterminowego czy wyjazdów wakacyjnych już dawno wszyscy bardzo mocno przyzwyczailiśmy się do używania takich platform jak np. booking.com. Pora, żeby podobne mechanizmy, przy znacznie rozszerzonej funkcjonalności, objęły również najem długoterminowy mieszkań, lokali usługowych, ale również miejsc parkingowych. I to wszystko bez wychodzenia z domu, za pomocą jednego urządzenia mobilnego. Dostęp do nieograniczonej bazy potencjalnych klientów już od samego początku pozwoli znacznie zwiększyć popularność najmu. Chodzi jednocześnie o to, żeby zarówno najemcy, jak i właściciele lokali zyskali możliwość nie tylko wygodnego, ale i bezpiecznego wynajmu w cyfrowym, “post-covidowym” coraz bardziej cyfrowym świecie.

Oszczędność czasu
Takie rozwiązania zapewniają korzyści zarówno wynajmującym i najemcom. W nowoczesnej aplikacji forma prezentacji mieszkania zostanie mocno wzbogacona. Uzupełnieniem zdjęć może być film lub wirtualny spacer po lokalu. Wynajmujący będzie miał możliwość umówienia wirtualnego spotkania z potencjalnymi najemcami. Zamiast jednej osobie będzie mógł jednocześnie pokazać lokal całej grupie zainteresowanych najemców. To olbrzymia oszczędność czasu dla obu stron. Podobnie jak w powszechnie już używanych platformach do nauki zdalnej czy telekonferencji (m.in. zoom, teams itp.) wynajmujący ustali termin prezentacji i zweryfikowani potencjalni najemcy będą mogli wziąć udział w spotkaniu. Wytypowani zostaną przez system na podstawie ich wcześniejszych wyszukiwań lub polubień. To będzie olbrzymie udogodnienie nie tylko dla osób szukających jednego mieszkania na własne potrzeby, ale także m.in. dla zarządzających czy dużych korporacji wynajmujących mieszkania swoim pracownikom na znacznie większą skalę.

Płatności zawsze na czas
Płynność wynajmowania mieszkań zostanie zapewniona dzięki segmentacji użytkowników i dostępowi do linii kredytowej czy gwarancji bankowych. To jednocześnie zapewni zabezpieczenie na wypadek utraty płynności przez najemcę i da gwarancję właścicielowi lokalu, że pieniądze za najem zawsze znajdą się na jego koncie określonego dnia miesiąca. Obie strony zabezpieczy pełna transparentność i automatyzacja w zawieraniu umowy w formie Smart Contract . To pozwoli również na wynajmowanie bez konieczności wnoszenia kaucji. Bieżącą obsługę zapewni z kolei wygodny dostęp do usług dodatkowych m.in. napraw zintegrowanych z umową i rozliczanych razem z miesięcznym czynszem. Wynajmujący zyskają bezpieczeństwo i nie będą musieli już więcej martwić się stanem mieszkania.

Korzyści dla najemcy i wynajmującego
Rozwiązania Proptech systematycznie ewoluują. Pandemia tylko przyspieszyła rozwój nowych technologii w branży nieruchomościowej. Poprzez nowe rozwiązania na nowo definiujemy rynek najmu długoterminowego, a co najważniejsze przy obopólnych korzyściach zarówno najemcy i wynajmującego. Zapewnią to przygotowywane już aplikacje takie jak m.in. Splendit czy LendLo. Z pewnością będzie o nich głośno już niedługo. To niezwykle inspirujące, szczególnie stojąc na progu nowego 2021 roku.

Tekst: Mariusz Poławski, ekspert rynku nieruchomości