Rynek mieszkaniowy wciąż na fali

W czwartym kwartale 2016 r. odnotowano wysoki popyt na nowe nieruchomości i wysoką podaż na największych rynkach - wynika z raportu NBP nt. rynku nieruchomości w Polsce. Nie obserwowano niepokojących wzrostów cen, zaś finansowanie transakcji odbywało się ze znacznym udziałem środków własnych klientów.

Autor: PAP 14 marca 2017 12:31

"Na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymuje się faza bardzo wysokiej aktywności. Aktywność ta nie generowała dotąd nadmiernych napięć w sektorze nieruchomości ani w sektorze finansowym" - czytamy w raporcie. NPB potwierdził, że utrzymuje się wysokie zainteresowanie zakupem mieszkań.

Powodem dużego zainteresowania zakupem lokali jest m.in. wysoka, krótkookresowa opłacalność inwestycji. "Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania, rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych oraz zbliżona do uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Relacja kosztu obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu" - wyjaśniają autorzy raportu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według autorów opracowania, średnie ceny ofertowe (proponowane przez sprzedającego) i transakcyjne (po których dochodzi do zakupu) metra kwadratowego w IV kwartale 2016 r. na niektórych rynkach nowych mieszkań (tzw. pierwotnych) sześciu polskich miast (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław) nieco wzrosły, natomiast w Warszawie i dziesięciu miastach (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra) były stabilne.

W Gdańsku i Gdyni na rynku pierwotnym zanotowany wzrost średnich cen transakcyjnych mkw. był związany z dużym zainteresowaniem klientów kupnem mieszkań oraz niedostateczną liczbą oferowanych do sprzedaży lokali - napisano w raporcie.

Autorzy analizy podkreślili, że zjawisko wyższych średnich cen transakcyjnych mkw. mieszkań w stosunku do cen ofertowych na rynku pierwotnym w Warszawie wynika z oferowania dużej liczby tańszych mieszkań w słabszej lokalizacji oraz sprzedaży większej liczby droższych mieszkań w lepszej lokalizacji, "a nie z mocniejszej pozycji rynkowej deweloperów".

Stabilne w omawianym okresie były również średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkań na rynkach używanych lokali (tzw. wtórnych) w Warszawie i sześciu miastach (Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu).

We wszystkich analizowanych grupach miast ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym. W Gdańsku za nowe mieszkanie klienci płacili 6,48 tys. zł za mkw. a za używane - 5,6 tys. zł za mkw., w Krakowie (odpowiednio) - 6,47 tys. zł za mkw. i 6,47 tys. zł, w Łodzi - 4,85 tys. zł za mkw. i 3,42 tys. zł, a w Warszawie - 7,68 tys. zł za mkw. i 7,23 tys. zł.

Średnie stawki najmu mkw. mieszkań (ofertowe i transakcyjne) w siedmiu miastach: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław ustabilizowały się w omawianym kwartale - czytamy w raporcie.

Stawki najmu wzrosły natomiast w Warszawie, co wynikało, jak zauważyli autorzy, z rosnącego udziału lokali wybudowanych po 2002 r., których koszt najmu w przeliczeniu na mkw. był najwyższy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych