Rynek nieruchomości lekko schłodzony, ale wciąż w dobrym nastroju

Sprzedaż działek, domów i mieszkań w IV kwartale będzie na wysokim poziomie i ma potencjał dalszego rozwoju.

Autor: housemarket.pl 27 października 2021 14:38

  • Mimo szalejących cen Polacy nie zaprzestali zakupów, najczęściej inwestując właśnie w grunty, choć ze względu na porę roku popyt lekko wyhamował.
  • W ostatnim roku nastąpił duży lub umiarkowany wzrost udziału zakupów za gotówkę w segmentach działek i mieszkań.
  • Segment najmu ma się delikatnie lepiej niż w II kwartale.
  • Eksperci wskazują na dalszy wzrost cen nieruchomości przez podwyżki cen usług i materiałów budowlanych.

 

Eksperci Nieruchomosci-online.pl opublikowali szczegółowy raport będący podsumowaniem badania nastrojów w sektorze nieruchomości po III kwartale 2021 roku. Ankietę przeprowadzono w ramach Indeksu Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON), pierwszego projektu badawczego w Polsce, którego celem jest cokwartalna analiza sytuacji rynkowej z perspektywy biur i agentów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

INPON jest barometrem atmosfery na rynku i może przybierać wartości od 0 do 100 pkt., gdzie wynik powyżej 50 oznacza, że pośrednicy pozytywnie oceniają sytuację i w ich opinii będzie następowała poprawa. Indeks realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, który odpowiadał za opracowanie metody badawczej i algorytmu indeksu.

CZYTAJ TEŻ: III KWARTAŁ NA WARSZAWSKIM RYNKU MIESZKANIOWYM 

Sprzedaż domów w dół, ale wciąż jest wysoka

We wrześniowej ankiecie Nieruchomosci-online.pl wzięło udział ponad 700 pośredników. Analizie poddano główne segmenty rynku, czyli mieszkania, domy, działki i nieruchomości komercyjne w zakresie poziomu cen, popytu i podaży.

- W III kwartale indeks nastrojów osiągnął 61,30 pkt. W opinii profesjonalistów będzie następował więc dalszy rozwój rynku nieruchomości, ponieważ wskazuje na to wartość powyżej 50. Oznacza to też utrzymanie tendencji z II kwartału, w którym nastroje były minimalnie lepsze (62,75 pkt.). Niewielkie osłabienie wynikało z uwarunkowań społeczno-gospodarczych, z którymi mieliśmy do czynienia w III kwartale, m.in. koniunktury gospodarczej, sytuacji w sektorze bankowym i zmian w otoczeniu rynku nieruchomości - mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW.

Wśród 8 subindeksów składających się na INPON, najwyższą wartość osiągnęła sprzedaż działek (67,3 pkt.). Jest to jednak wynik niższy o prawie 8 pkt. w porównaniu z II kwartałem. Mimo szalejących cen Polacy nie zaprzestali zakupów, najczęściej inwestując właśnie w grunty, choć ze względu na porę roku popyt lekko wyhamował. Pozytywne nastroje pośredników zaobserwowano też w przypadku większych mieszkań na sprzedaż (67,2 pkt., spadek o ponad 2 pkt.) oraz kawalerek na sprzedaż (66,5 pkt., spadek o 1 pkt).

- Spadek wartości subindeksu odnotowano też w segmencie sprzedaży domów, chociaż ta wartość nadal jest stosunkowo wysoka (65,3 pkt.). Spadek zainteresowania może wiązać się z oczekiwaniem na zapowiadane uproszczenia w zakresie zgody na budowę domu - wyjaśnia dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak, prof. UEW i dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego UEW.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych