Rynek nieruchomości premium odporny na kryzys kredytowy

Sprzedaż luksusowych apartamentów wzrosła w stosunku do średniej miesięcznej sprzedaży za I półrocze o blisko 26 procent - wynika z danych portalu luksusowemieszkania.pl. W zeszłym miesiącu sprzedano łącznie 455 luksusowych apartamentów, to o ponad 72 procent więcej niż w czerwcu.

Autor: housemarket.pl 10 sierpnia 2022 14:04

  • Rynek nieruchomości w segmencie premium, jak zresztą każdych dóbr luksusowych, opiera się kryzysowi kredytowemu.
  • Rynek nieruchomości w segmencie premium jest całkowicie odporny na podwyżki stóp procentowych oraz inflację.
  • W lipcu sprzedano łącznie 455 luksusowych apartamentów.

W I półroczu sprzedano 2169  lokali premium (średnia miesięczna to 362 apartamenty), stanowi to wzrost o 25,7 proc, w stosunku do średniego miesiąca. Porównując te dane do lipca ubiegłego roku, kiedy sprzedano łącznie 514 mieszkań, oznacza to spadek o 11,5 proc. W porównaniu do całego rynku mieszkaniowego w Polsce, na którym nastąpiło załamanie sprzedaży, a spadki sięgnęły nawet 50 proc., wyraźnie widać, że rynek nieruchomości w segmencie premium jest całkowicie odporny na podwyżki stóp procentowych oraz inflację.

- Dane zarówno za ostatni miesiąc, jak i całe pierwsze półrocze potwierdzają tezę, że rynek nieruchomości w segmencie premium, jak zresztą każdych dóbr luksusowych, opiera się kryzysowi kredytowemu. Apartamenty te kupowane są głównie za gotówkę, więc podwyżki stóp procentowych i wynikająca z nich zdolność kredytowa mają niewielkie znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych - mówi Robert Chojnacki, założyciel serwisu luksuwowemieszkania.pl.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Dobra kondycja rynku luksusowych apartamentów zupełnie mnie nie dziwi. Tego typu inwestycje należą do obszaru nieruchomości w segmencie premium, niezależnego od nastrojów konsumenckich czy wysokiej inflacji. Co więcej w czasach niepewnej sytuacji gospodarczej zakup takiego mieszkania, położonego w bardzo prestiżowej lokalizacji, może okazać się najlepszą lokatą naszego kapitału, zapewniającą ochronę przed galopującą inflacją - komentuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych