Rynek warszawskich nieruchomości to pralnia brudnych pieniędzy

Rynek warszawskich nieruchomości, to pralnia brudnych pieniędzy - uważa Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Postuluje powołanie komisji śledczej, bo tylko tak - w zdaniem działaczy MJN - można wyjaśnić dziką reprywatyzację.

Autor: PAP 13 września 2016 15:20

Na wtorkowej konferencji zaprezentowano aktualizację Mapy Reprywatyzacji. To już druga, zaktualizowana Mapa Reprywatyzacji, pierwsza ukazała się na początku 2014 roku. Na interaktywnej grafice dostępnej w internecie, znajduje się 29 nazwisk osób, które - według stowarzyszenia MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie, ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania.

Według działaczy MJN efekt ich pracy w sposób rzetelny ujawnia kulisy dzikiej reprywatyzacji i warszawskiego rynku nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lider MJN Jan Śpiewak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że członkowie stowarzyszenia w swojej pracy opierali się na ogólnodostępnych informacjach prasowych, danych z KRS oraz informacjach pochodzących z ksiąg wieczystych. MJN oceniło w związku z tym, że informacje o patologiach były od lat powszechnie dostępne, pomimo tego nie wywołały reakcji służb i wymiaru sprawiedliwości.

MJN podkreśla, że Mapa Reprywatyzacji 2.0 - która jest wynikiem wielotygodniowego śledztwa prowadzonego przez członków Stowarzyszenia - prezentuje sposób działania systemu reprywatyzacji w stolicy, który odbywa się w środowisku byłych wysokich funkcjonariuszy publicznych, prawników, biznesmenów, osób związanych z przestępczym półświatkiem oraz cypryjskim i rosyjskim kapitałem.

Lider MJN stwierdził, że skoro w procesie reprywatyzacji prawdopodobnie mogły brać udział państwa trzecie, a prokuratura nie zauważyła tego do tej pory, to - jak ocenił - nie będzie w stanie nic z tym zrobić. - Postulujemy i chcemy powołania parlamentarnej komisji śledczej, bo tylko komisja śledcza jest w stanie w demokratyczny sposób wyjaśnić to wszystko - przekonywał Śpiewak.

- Nie chcemy wyciągać pochopnych wniosków, w związku z publikacją tej mapy - zapewnił Karol Perkowski z MJN. - Trzeba zbadać, czy rzeczywiście te powiązania występują, czy są czystym przypadkiem, czy też nie. Jeżeli nie są, to mogłoby to świadczyć, że polskie państwo ma duży problem, który należy jak najszybciej rozwiązać - stwierdził.

Zdaniem Śpiewaka warszawski rynek nieruchomości i zarówno reprywatyzacja jest świetną techniką do prania brudnych pieniędzy. - Tak naprawdę myślę, że to rzuca nowe światło na reprywatyzację i pokazuje tak naprawdę do czego reprywatyzacja mogła służyć i kto na tej reprywatyzacji zarabiał. Zarabiali ludzie, którzy mają związki po prostu z mafią - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych