Rynek wtórny bez większych perturbacji

W Trójmieście ceny mieszkań są wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Po spadkach w Łodzi, w obecnym notowaniu, ceny powróciły do poziomu 3500 zł. W Warszawie kupujemy niemal takie same mieszkania jak przed rokiem.

Autor: HouseMarket.pl 09 września 2016 09:42

We wrześniowym zestawieniu cen transakcyjnych warto zwrócić szczególną uwagę na Łódź. - W ostatnich raportach wskazywaliśmy na stopniowe spadki cen w tym mieście. Natomiast kolejne transakcje pokazują, że być może odwrócił się ten kilkumiesięczny trend. Średni koszt mkw. przekroczył 3500 zł i ponownie powrócił do najczęściej obserwowanych przedziałów cenowych – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise.

Brak pewności spowodowany jest faktem, że w ostatnich transakcjach istotny udział stanowiły mieszkania z nowszego segmentu, co może mieć przełożenie na kształtowanie się średnich cen. Przeciętnie za mieszkanie w Łodzi płacimy obecnie 184 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Ceny mieszkań w Poznaniu i Warszawie

W grupie miast, w których ceny nieznacznie wzrosły od ostatniego notowania, znajdują się Poznań i Warszawa. W pierwszym z nich po mocnej obniżce sprzed miesiąca średnie ceny delikatnie wzrosły do poziomu 4983 zł za mkw. Nadal jednak jest to poziom niższy niż 5000 zł, czyli znacznie poniżej średniej, która najczęściej obowiązywała na tamtejszym rynku.

W Warszawie za mkw. płaciliśmy 7334 zł, czyli niemal tyle samo, co przed rokiem.

- Stołeczne nieruchomości nie mają konkurencji jeśli chodzi o średnią cenę, która przekracza 400 tys. zł. Mimo najwyższych cen w kraju, nie ograniczamy się tu do zakupu tylko najmniejszych nieruchomości. Wskazuje na to średni metraż nabywanych lokali, który wynosi 58 mkw. – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise

 Gdańsk i Gdynia zrównały ceny

W Trójmieście znów możemy mówić o zrównaniu się cen nabywanych mieszkań w Gdańsku i Gdyni. W stolicy Pomorza ceny obniżyły się do poziomu 5415 zł za mkw., w Gdyni zaś nieznacznie wzrosły do 5343 zł. - Oznacza to, że statystycznie tylko kilkadziesiąt złotych dzieli średnie ceny w tych miastach. Obserwujemy również niewielką różnicę pomiędzy całościowymi cenami nabywanych mieszkań w tych miastach – tłumaczy ekspert. W Gdańsku średnio kupujemy lokale za 306 tys. zł, podczas gdy w Gdyni zakupy te są o 14 tys. niższe.

- Miastami, w których nie odnotowaliśmy znaczących zmian cen (poniżej 1 proc.) są Kraków i Wrocław. W pierwszym z nich za mkw. płacimy 5951 zł, czyli mniej o 2,4 proc. niż przed rokiem. We Wrocławiu z kolei średnia cena to 5452 zł, o 1,2 proc. więcej niż rok temu – wylicza Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych