Rynna ukryta w elewacji

Choć przyszli właściciele domów marzą o dachu i elewacji bez widocznych rynien i rur spustowych, mają wątpliwości przed montażem takiego systemu.

Autor: HouseMarket.pl 10 kwietnia 2017 14:30

Odporny na ucieczkę ciepła jest tylko taki dom, który już na etapie projektu został wyposażony w ciągłą warstwę ocieplenia o odpowiednich parametrach izolacyjności. Dlatego też wraz z planowaniem izolacji należy podjąć decyzję co do wszystkich elementów, które mają być ukryte w warstwie styropianu lub wełny, jak np. system bezokapowy. Dla przykładu, w zależności od grubości zastosowanego ocieplenia może powstać konieczność wykonania wnęki w ścianie za rurą spustową. W tak powstałej bruździe należy umieścić materiał izolacyjny o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych.

System trwały i solidny

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecny na rynku już od blisko czterech lat system jest złożony ze stalowej rynny o prostokątnym profilu o szerokości 125 mm i rury spustowej wykonanej z pvc wymiarze 70 x 80 mm. Do jego produkcji wykorzystywane jest połączenie trzech rodzajów materiałów Galeco: luxocynk, pvc oraz stal. Dla przykładu, pierwszy z wymienionych surowców pokryty jest powłoką cynkową, polimerową oraz chromem, które chronią stal przed korozją. Pvc-u dzięki możliwości szczelnego klejenia gwarantuje 100 proc. bezpieczeństwa i komfort użytkowania systemu. Z kolei stal jest materiałem najwyższej jakości o długoletniej wytrzymałości.

Rynna w ścianie? Będzie ciekło!

Dla zapewnienia 100 proc. bezpieczeństwa, system bezokapowy wykonany jest z trzech rodzajów materiałów. Rynna oraz pozostałe elementy poziome systemu (haki, łączniki, narożniki), w związku z narażeniem na działanie warunków atmosferycznych, wykonane są ze stali. Aby zapewnić szczelność rury spustowej, ukrytej w elewacji, do jej wykonania użyto pvc-u.

Taki rodzaj materiału pozwala na łączenie rur spustowych oraz innych elementów pionowych systemu za pomocą kleju agresywnego do pvc-u. Właśnie ten zabieg, w połączeniu z mufą z uszczelką, pozwalają na 100 proc. szczelności wewnątrz elewacji, co zostało potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej w Rekomendacji Technicznej.

Elewacja jest bardziej uporządkowana

Modę na systemy bezokapowe zapoczątkowali architekci projektujący budynki nowoczesne, o nieszablonowej linii. Ukrycie systemu rynnowego w elewacji to konsekwencja dążenia do osiągnięcia maksymalnego porządku na fasadzie i w okolicach dachu. Kluczowa jest również harmonia kolorów. – System bezokapowy pozwala ukryć rury spustowe wewnątrz elewacji. Jedynym widocznym elementem jest maskownica, której kolorystykę możemy dobrać w zależności od pokrycia dachowego lub fasady – mówi Jakub Szeliga. W ofercie Galeco system bezokapowy występuje w kolorze czarnym oraz grafitowym.

Nie znajdę fachowców!

Przez cztery lata wprowadzania do sprzedaży produktu, firma Galeco stworzyła całe zaplecze wsparcia dla projektantów i wykonawców. Biblioteka rysunków CAD pomaga uniknąć wielu podstawowych pomyłek podczas projektowania. Dzięki temu firmy wykonawcze otrzymują od architektów rzetelne i dokładne wytyczne. Z kolei szkolenia w postaci bezpłatnych webinariów, seminariów regionalnych, a także nadzór na placu budowy to dodatkowe okazje, aby jeszcze lepiej poznać nowoczesne rozwiązanie. Innymi słowy, nie można powiedzieć, aby system bezokapowy był obcy branży budowlanej. Nie mniej jednak w celu przeprowadzenia prawidłowego montażu najlepiej zapoznać się z instrukcją przygotowaną przez producenta oraz filmami instruktażowymi dostępnymi w sieci.

System bezokapowy, rozwiązanie kompletne

System bezokapowy można zabezpieczyć dzięki możliwości dokupienia i zamontowania systemu kabli grzewczych. Dzięki nim woda nie zamarznie w rynnie czy w rurze spustowej, a tym samym – system nie ulegnie zniszczeniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych