Rząd obraduje m.in. nad nowymi rozwiązaniami ws. rekompensat wyższych cen węgla

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady, podczas których omówi nowe rozwiązania, które mają służyć rekompensowaniu wyższych ceny węgla bezpośrednio dla obywateli. Ponadto ministrowie zajmą się wnioskiem o wyrażenie zgody na połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.

Autor: pap 19 lipca 2022 11:39

  • W ostatnim czasie została przyjęta ustawa dotycząca dopłat dla spółek zajmujących się dystrybucją węgla.
  • W zakresie sektora prywatnego nie ma tak dużego zainteresowania w korzystaniu z tego systemu.
  • W wykazie prac legislacyjnych rządu zamieszczono projekt przewidujący wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.

"Będziemy na rządzie omawiać nowe rozwiązania służące temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli. W tej chwili trwa finalizacja prac w tym zakresie" - mówił w poniedziałek Müller.

W poniedziałek wieczorem w wykazie prac legislacyjnych rządu zamieszczono projekt przewidujący wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Dodatek miałby przysługiwać gospodarstwu domowemu gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ministrowie mają też zapoznać się z informacją ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i Środowiska dotyczącą sytuacji sektora energetycznego.

W trakcie posiedzenia ministrowie zajmą się też wnioskiem o wyrażenie zgody na połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. Orlen przekazał, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Obecnie Skarb Państwa ma w PKN Orlen 27,52 proc. akcji.

Rząd ma debatować ponadto nad uchwałą strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z 20 października 2021 roku w sprawie wniosku o zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rada Ministrów omówi również dokument strategiczny Polityka naukowa państwa, wskazujący priorytety w zakresie funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Ma on służyć w szczególności: określeniu i promocji roli nauki i szkolnictwa wyższego, a także wzmocnieniu i zapewnieniu rozwoju systemu nauki i szkolnictwa oraz umożliwieniu optymalnego wykorzystania ich potencjału. Za opracowanie Polityki naukowej państwa odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Ministrowie zajmą się też dwoma projektami uchwał w sprawie przyjęcia programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pierwszy z nich nosi nazwę "Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033", a drugi - "Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych