Rząd pomoże w wykupie byłych mieszkań pracowniczych. Przeznaczy na to 50 mln zł rocznie

50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu. W mieście jest ok. 40 takich mieszkań.

Autor: PAP 11 sierpnia 2022 08:04

  • Polski rząd przekaże samorządom 50 mln rocznie na wykup dawnych mieszkań pracowniczych.
  • W Polsce jest kilka tysięcy takich mieszkań, które, po uchwaleniu odpowiedniej ustawy, będą mogły wykupić władze gmin.
  • Ich odkupienie planowane jest po cenach wolnorynkowych.

Na osiedlu przy dworcu kolejowym w Zgierzu, w woj. łódzkim w kilkunastu blokach, które były własnością zakładów chemicznych "Boruta", wielu lokatorów wykupiło mieszkania na własność; są też tam lokale komunalne. W wyniku reprywatyzacji z wczesnych lat 90. ub. wieku ok. 40 mieszkań stało się jednak, wraz z lokatorami, własnością prywatnych podmiotów.

"Boimy się drastycznych podwyżek czynszów. Nie mamy pewności, czy nas stąd nie wyrzucą, bo prywaciarze nie chcą zawierać umów długoterminowych" - narzekała jedna z lokatorek byłego mieszkania pracowniczego zakładów "Boruta", które obecnie jest własnością prywatną. "Za małe mieszkanie w Zgierzu płacę 1200 zł miesięcznie, a szykuje się kolejna podwyżka" - mówiła inna lokatorka z dawnego osiedla zakładów chemicznych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

"50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorzy nie byli narażani na kolejne drastyczne podwyżki czynszu" - zadeklarował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który przyjechał do Zgierza na spotkanie z mieszkańcami dawnego osiedla pracowniczego zakładów "Boruta".

"W całym kraju jest kilka tysięcy byłych mieszkań pracowniczych, które, po uchwaleniu odpowiedniej ustawy, będą mogły wykupić władze gmin. Pieniędzy ze skarbu państwa na ten cel nie zabraknie" - zapewnił szef MRiT. "Opracujemy rozwiązania prawne w ten sposób, że prywatnym właścicielom po prostu nie będzie się opłacało ich nie sprzedawać. Ich odkupienie planowane jest po cenach wolnorynkowych" - wyjaśnił. "Pieniądze w wysokości 95 proc. wartości byłego mieszkania pracowniczego przekaże rząd z Funduszu Dopłat samorządom, a te skomunalizują lokale" - powiedział PAP Buda.

Minister dodał, że lokatorzy byłych mieszkań pracowniczych wykupionych przez samorządy "będą mieli pierwszeństwo nabycia takiego lokalu i to za niewielkie pieniądze lub w jego wynajmie na preferencyjnych warunkach" - zapewnił.

"Nowe przepisy będą ukoronowaniem starań mieszkańców i władz miasta o uregulowanie sytuacji tych zasobów, co pozwoli na ich przejęcie" - podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Polsce jest kilkanaście tysięcy były mieszkań pracowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych