Rząd pracuje nad ustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy jest jeszcze szlifowany na poziomie rządu; zapewne w czwartek lub piątek zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Autor: Pap 03 marca 2022 08:44

Müller pytany w Polsat News o projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy powiedział, że jest on jeszcze "szlifowany na poziomie rządu". "Tak jak państwo sobie wyobrażacie tych spraw, spektrum spraw, które trzeba uregulować jest sporo i szlifujemy go. Zapewne dzisiaj lub jutro zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm" - mówił rzecznik rządu.

Dopytywany o szczegóły projektu wskazał, że przede wszystkim legalizuje on kwestię obecności uchodźców w taki sposób, że ułatwia im zdobywanie pracy bez dodatkowych formalności, pozwoleń. Jak dodał, dotyczy też wielu różnych aspektów jak służba zdrowia, edukacja.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dopytywany o kwestię świadczeń socjalnych, rzecznik rządu zaznaczył, że w tej chwili trwa dyskusja w jaki sposób "pomóc im w tej chwili w zakresie wynajmu mieszkań, bo trzeba ustalić kolejność spraw".

"W tej chwili najważniejsze jest to, aby osoby miały zabezpieczone wyżywienie i miejsce gdzie mogą mieszkać. Dlatego w tej chwili trwają jeszcze prace nad tym aspektem, dzisiaj o tym będziemy dyskutować" - powiedział Müller.

Müller pytany o warunek, by być objętym przepisami ustawy zapowiedział, że "generalnym, nie licząc wyjątków rozszerzających, będzie to wejście na teren naszego kraju po 24 lutego".

Na pytanie czy wśród uchodźców z Ukrainy mogą być osoby, które wcześniej próbowały przedrzeć się przez polsko-białoruską granicę, zapewnił, że "służby nie mają żadnych informacji, że te osoby z terenu Białorusi przekroczyły granicę u nas".

"My wszystkie osoby weryfikujemy szczegółowo, jest skanowany paszport. Osoby, które nie mają paszportu są w innym miejscu, by zweryfikować ich tożsamość po przekroczeniu granicy. W związku z tym nie mamy żadnego śladu białoruskiego" - zapewnił rzecznik rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych