Rząd rozpoczął obrady; na pierwszy ogień założenia pomocy kredytobiorcom

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady; ministrowie zapoznają się z informacją resortu finansów dotyczącą założeń pomocy kredytobiorcom.

Autor: PAP 10 maja 2022 11:55

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że projekt rozwiązań dotyczących wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie we wtorek przedstawiony i skierowany do konsultacji społecznych. Przypomniał, że wśród proponowanych rozwiązań są wakacje kredytowe, które umożliwią przesunięcie płatności raty kredytowej przez cztery miesiące w roku. Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Rzecznik rządu dodał, że proponowane rozwiązania przewidują też zastąpienie, od stycznia przyszłego roku, WIBOR-u inną stawką referencyjną.

Ministrowie mają też debatować nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz projektem ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zakłada on utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projektowana ustawa zakłada, że system stworzony przez ministra ds. informatyzacji pozwoli na wprowadzenie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy, a także informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy.

Według projektodawców wdrożenie tych rozwiązań sprawi, że "osoba poszukująca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców". "To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja" - zapowiadał sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych