Rząd zajmie się nowelą o spółdzielniach mieszkaniowych

Ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma pozwolić spółdzielniom na uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus. We wtorek projektem noweli zajmie się rząd.

Autor: PAP 29 maja 2017 13:07

Projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego częścią jest program Mieszkanie Plus. Jak poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Szymon Huptyś, projekt eliminuje bariery w segmencie spółdzielczych praw lokatorskich. Przy podejmowaniu nowych inwestycji spółdzielnie będą mogły określić termin, po upływie którego możliwe będzie przeniesienie własności lokalu. To spowoduje, że spółdzielnie będą mogły brać udział w programie Mieszkanie Plus.

Huptyś zaznaczył, że projekt dostosowuje przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych do wyroków Trybunału Konstytucyjnego, m.in. umożliwia wykup tzw. dawnych lokali zakładowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Najemcy mieszkań przejętych nieodpłatnie przez spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli nabyć na własność takie lokale po spłaceniu nakładów koniecznych i użytecznych poniesionych przez spółdzielnie – wskazał.

Projekt przewiduje przyznanie członkostwa w spółdzielni wyłącznie osobom związanym węzłem prawnym ze spółdzielnią – tzn. posiadającym prawo do lokalu lub ekspektatywę tego prawa – wyjaśnia rzecznik. Dodał, że wprowadzi on zasady waloryzacji wkładu mieszkaniowego w sytuacji, gdy po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest możliwe przeprowadzenie przetargu na jego zbycie. Wprowadza także zasady rozliczania zaewidencjonowanych wpływów i wydatków funduszu remontowego przez spółdzielnię z właścicielami lokali wchodzącymi w skład nieruchomości, na której powstała wspólnota mieszkaniowa.

Projekt przewiduje także inne rozwiązania mające na celu usprawnienie działalności spółdzielni, poprzez zapewnienie członkom spółdzielni możliwości uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia poprzez pełnomocnika – jeden pełnomocnik może reprezentować jednego członka oraz zmienia sposób liczenia głosów podczas obrad walnego zgromadzenia – uchwała walnego zgromadzenia będzie podjęta, jeżeli opowie się za nią wymagana w ustawie lub statucie ogólna liczba członków biorących udział w głosowaniu nad tą uchwałą. Jak zaznaczył rzecznik, zmiany dotyczące walnych zgromadzeń mają na celu usprawnienie działalności tego organu.

- Nowela umożliwia właścicielom lokali w powstającej z mocy prawa wspólnocie mieszkaniowej podjęcie decyzji o sposobie zarządu nieruchomością wspólną (spółdzielnia czy wspólnota), reguluje kwestię uczestniczenia właścicieli lokali po powstaniu wspólnoty mieszkaniowej w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu począwszy od momentu powstania wspólnoty – wymienił Huptyś.

Dodał, że projekt wyłącza spod egzekucji opłaty za media (np. prąd, woda, gaz), wnoszone przez osoby zamieszkujące w zasobach spółdzielni mieszkaniowej (zmiana ustawy – Kodeks postępowania cywilnego). Szymon Huptyś podkreślił, że obecnie opłaty te podlegają egzekucji, co skutkuje powstaniem zaległości płatniczych wobec dostawców mediów.

Nowela także eliminuje możliwość lustrowania spółdzielni mieszkaniowej przez prezesów i modyfikuje uprawnienia ministra wobec spółdzielni mieszkaniowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych