Rząd ze wsparciem dla kredytobiorców. Z jakich rozwiązań będzie można skorzystać?

Pomoc w spłacie rat kredytowych przez 36 miesięcy do wysokości 2 tys. złotych, wakacje kredytowe, które pozwolą obniżyć roczny koszt kredytu o jedną trzecią, wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR i Fundusz pomocowy dla sektora bankowego - to rozwiązania proponowane przez rząd w ramach pakietu wsparcia kredytobiorców dotkniętych skutkami rosnących stóp procentowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Finansów opracowuje przepisy pomocowe, z których będzie można skorzystać już w okresie wakacyjnym.

Autor: housemarket.pl 04 maja 2022 08:47

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło rozwiązania, które pomogą kredytobiorcom w spłacie zobowiązań. Inflacja i rosnące ceny to konsekwencja pandemii i aktualnej sytuacji geopolitycznej. W Polsce doprowadziła ona do wzrostu stopy WIBOR, a w ślad za tym do wzrostu rat kredytów hipotecznych.

- Pakiet pomocy dla kredytobiorcy przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego  to szeroki i  całościowy program wsparcia osób dotkniętych trudnościami w spłacie kredytów hipotecznych. Jest naszą reakcją na wzrost cen i stóp procentowych spowodowanych putininflacją. Prowadzimy intensywne prace we współpracy z Ministerstwem Finansów nad odpowiednimi przepisami, które pozwolą skorzystać kredytobiorcom z zaproponowanych przez nas form wsparcia już w okresie wakacyjnym. W ciągu kilku tygodni przekażemy projektowane regulacje do konsultacji - podkreślił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozwiązania pomocowe

1. Wsparcie dla kredytobiorców

Pomoc zakłada dopłaty do rat kredytowych w wysokości do 2 tys. złotych miesięcznie na okres do 3 lat. Oznacza to aż 72 tys. złotych zwrotnego wsparcia, z którego 22 tys. złotych może zostać umorzone. Rządowe szacunki zakładają, że z rozwiązania skorzystać będzie mogło do 100 tys. kredytobiorców.

Jako podało ministerstwo ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby bezrobotne lub osoby u których miesięczny koszt kredytu przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów. Rozwiązanie będzie dostępne także dla osób, "w których gospodarstwach domowych miesięczny dochód na osobę po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych i 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych". Kwoty wyliczone zostały w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Jak podało ministerstwo, w ramach instrumentu możliwe jest uzyskanie wsparcia na spłatę miesięcznych rat kredytu w sytuacji sprzedaży zadłużonego mieszkanie, a uzyskana kwota nie pozwala na spłatę całego zadłużenia.

Aby skorzystać ze wsparcia kredytobiorca będzie  musiał złożyć wniosek do banku. Bank na rozpatrzenie wniosku będzie miał 21 dni. Jeżeli wnioskodawca spełni warunki uzyskania wsparcia lub pożyczki, to w terminie 14 dni zawarta zostanie umowa między nim a bankiem kredytującym.

Spłata uzyskanego wsparcia finansowego zacznie się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej transzy pomocy. Spłata dokonywana będzie przez maksymalnie 12 lat (144 raty) , z tym że po 8 latach i 4 miesiącach dokonywania regularnych spłat (100 rat) możliwe będzie umorzenie pozostałej kwoty (44 rat – 22.000 PLN).

Wakacje kredytowe

Pomoc zakłada możliwość skorzystania z 4 miesięcznych wakacji kredytowych w 2022 r. i ponownie 4 miesięcy w 2023 r. Pozwoli to kredytobiorcom obniżyć koszty obsługi kredytu o jedną trzecią.

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać za pomocą wniosku składanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Korzystający z rozwiązania nie zapłacą  odsetek do wartości kredytu za okres wakacji kredytowych.

Krzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów

Dzięki likwidacji WIBORu i wprowadzeniu nowego, korzystniejszego oprocentowania kredytów w kieszeniach kredytobiorców pozostaną dodatkowe środki. Likwidacja wskaźnika WIBOR od 2023 r. przyniesie efekt w postaci spadku wysokości rat kredytobiorców,  w sumie o ok. 1 mld złotych.

Jak wyjaśnia ministerstwo, wskaźnik WIBOR pozostaje  wyższy w stosunku do stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

- Banki ustalając wysokość oprocentowania pożyczek między sobą wkalkulowują bowiem w koszt pieniądza ryzyko wzrostu stóp procentowych. Ponieważ dziś jest ono wysokie to WIBOR był w kwietniu o średnio ok 1,5 pkt proc wyższy od stóp procentowych. Wskaźnik oparty o oprocentowanie depozytów krótkoterminowych byłby bliższy poziomowi aktualnych stóp procentowych ustalanych przez RPP, co tym samym zmniejszyłoby wysokość rat kredytów hipotecznych - czytamy na stronie ministerstwa. 

Fundusz Pomocy dla sektora wewnątrzbankowego

Założeniem funduszu jest funkcja stabilizująca w sytuacji pojawienia się na rynkach finansowych turbulencji. Pozwoli on zwiększyć ochronę klientów banków i zapewni większą odporność sektora bankowego.

W ramach rozwiązania banki będą miały obowiązek stworzenia nowego dodatkowego systemu bezpieczeństwa sektora bankowego. Fundusz Pomocowy zostanie dofinansowany przez banki kwotą co najmniej 3,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych