Saint-Gobain wprowadza szkło o niskim śladzie węglowym

Po przeprowadzonej w maju br. pilotażowej, zeroemisyjnej produkcji szkła płaskiego, Saint-Gobain Glass nie zwalnia tempa, po raz kolejny pisząc historię branży szklarskiej. Rozwinięcie nowatorskiej technologii pozwoliło na stworzenie pierwszego na świecie szkła fasadowego o niezwykle niskim śladzie węglowym.

Autor: housemarket.pl 19 lipca 2022 15:26

  • Fasady stanowią nawet 20 proc. wbudowanego śladu węglowego budynku.
  • Wdrożenie nowej technologii pozwoli znacząco obniżyć ten parametr, co będzie kolejnym krokiem w celu wyeliminowania emisyjności w produkcji materiałów budowlanych.
  • Pionierskie rozwiązanie firmy Saint-Gobain Glass łączy wykorzystywanie nawet 70 proc. stłuczki szklanej jako surowca, z zastosowaniem maksymalnej ilości odnawialnej, zielonej energii w procesie produkcyjnym.

Szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na niezwykle niskim poziomie 7 kg CO2 eq/mkw dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm, co stanowi ok. 40 proc. mniej niż dotychczas. Choć marka opiera swój model biznesowy na zasadach gospodarki cyrkularnej nie od dziś, tak imponujący wynik otwiera zupełnie nowe możliwości przed całą branżą.

- Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym, to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chcemy być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii - mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pierwszą rodziną produktów, gdzie znajdzie zastosowanie nowa technologia, będzie linia szkieł fasadowych COOL-LITE® XTREME. Wykorzystanie pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej jako głównego surowca do wytworzenia szkła tzw. „low-carbon” w żaden sposób nie wpłynie na walory estetyczne czy właściwości użytkowe szkła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych