Samorząd Katowic skonsultował m.in. z mieszkańcami planowane zmiany w polityce parkingowej

Planowane zmiany w polityce parkingowej w centrum Katowic skonsultował z mieszkańcami, firmami i instytucjami lokalny samorząd. Miasto m.in. zamierza wprowadzić śródmiejską strefę płatnego parkowania. Uczestnicy konsultacji opowiedzieli się za najniższymi proponowanymi cenami.

Autor: PAP 06 sierpnia 2021 14:16

W piątkowej informacji katowicki samorząd przypomniał, że od kilku lat wdraża nową politykę transportową, której głównym celem jest ograniczenie ruchu kołowego w śródmieściu i okolicznych dzielnicach. Ma to prowadzić do upłynnienia ruchu pojazdów, umożliwienia szybszego znalezienia miejsca do parkowania i ułatwienia parkowania mieszkańcom centralnej części miasta.

Magistrat wymienił, że w ostatnich trzech latach oddał do użytku trzy centra przesiadkowe i nowy dworzec autobusowy, w latach 2015-20 utworzył ponad 30 km dróg rowerowych i kupił 135 autobusów, w tym elektryczne. Od 2015 r. w centrum obowiązuje Strefa Tempo 30, w ub. roku umożliwiono płatności mobilne za parkowanie, a w tym roku wprowadzono abonamenty parkingowe dla mieszkańców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W maju br. miasto podwyższyło też stawki za parkowanie w Śródmieściu, wyrównując je do tych, które obowiązywały już w podstrefie Ceglana - Wita Stwosza. Pozostawienie samochodu w płatnej strefie na cały dzień to obecnie koszt 25,80 zł (dotąd 17,20 zł). Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna - 3 zł.

Kolejnym krokiem ma być powiększenie strefy płatnego parkowania i podwyżka opłat. "Nasze propozycje postanowiłem szeroko skonsultować z mieszkańcami, instytucjami i przedsiębiorcami. Dziękuję mieszkańcom za tak duży odzew w tej sprawie. Wyniki konsultacji będą dla nas ważnym czynnikiem, który będziemy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji" - zadeklarował prezydent Katowic Marcin Krupa.

Konsultacje odbyły się w drugiej połowie czerwca br. Elektroniczne ankiety wypełniło blisko 1,3 tys. mieszkańców, 57 przedstawicieli z firm oraz 7 reprezentantów instytucji zlokalizowanych w śródmieściu. W konsultacjach =najchętniej brali udział mieszkańcy osiedla Paderewskiego - Muchowca, Śródmieścia i Koszutki, którzy stanowili łącznie ponad 63 proc. respondentów.

W ankiecie znajdowała się m.in. mapa obszaru objętego analizami parkingowymi z propozycją podziału na 42 podobszary (sektory ulic). Pojawiły się tam: Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (czyli ścisłe centrum miasta), poszerzona Strefa Płatnego Parkowania (czyli obszar otaczający ścisłe centrum miasta) oraz tereny wyłączone ze Strefy Płatnego Parkowania.

Wypełniający ankietę mogli zmieniać proponowane rozwiązania dla każdego sektora na inne - w tym oznaczające bezpłatne parkowanie. W ankiecie znalazły się też pytania o stawki za parkowanie w wytyczonych strefach, sposób naliczania opłat za krótkie parkowanie (poniżej 1 godziny) oraz godziny poboru opłat. Istniała możliwość wskazywania dodatkowych uwag i propozycji.

"Propozycja miasta w zakresie powiększenia obszaru płatnego parkowania i zdefiniowania dwóch różnych stref znalazła uznanie zdecydowanej większości mieszkańców. Dla poszczególnych sektorów poziom poparcia wyniósł od 75 proc. (sektor obejmujący ul. Sowińskiego i Graniczną) do 97 proc. (sektory obejmujące Plac Wolności oraz kwartał ulic 3 Maja/św. Jana/Dworcowa/Matejki )" - zrelacjonował sekretarz miasta Maciej Stachura.

Dodał, że w zakresie stawek opłat mieszkańcy otrzymali kilka propozycji z uwzględnieniem maksymalnych, wynikających z ustawy. Większość opowiedziała się za najniższymi spośród proponowanych kwot.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych