Samorządy może czekać podwyżka cen prądu o 60 proc.

Samorządy może czekać podwyżka cen prądu nawet o ponad 60 proc. – poinformował we wtorek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. To miasto, które w tym roku płaci za energię elektryczną ok. 26 mln zł, w przyszłym roku zapłaci prawdopodobnie ok. 44 mln zł - mówił.

Autor: PAP 05 października 2021 16:24

Na wtorkowym briefingu Chęciński odniósł się do cen zaproponowanych przez dostawców w trwającym przetargu grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. "Wyniki przetargu są szokujące, ponieważ może czekać samorządy podwyżka cen prądu nawet o ponad 60 proc." - powiedział.

Prezydent Sosnowca podkreślił, że od wielu lat mówi się o potrzebie stosowania nowoczesnych rozwiązań związanych z energią elektryczną, inwestowania w gaz, aby likwidować piece węglowe i sprzyjać w ten sposób m.in. czystości powietrza.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Te działania, które robimy, wydając ogromne pieniądze, nie przynoszą żadnych skutków ekonomicznych - wręcz przeciwnie, powodują ogromne problemy finansowe. Dotyczy to nie tylko samorządu, ale każdego indywidualnego mieszkańca naszego kraju" - ocenił.

Jak zobrazował, Sosnowiec w latach 2020-21 wydawał na energię elektryczną ok. 26 mln zł, natomiast po przetargu na lata 2022-23 kwota ta wzrośnie do przedziału 40-50 mln zł, najprawdopodobniej w granicach 44 mln zł.

Koszt zakupu energii do utrzymania zajezdni, w tym autobusów elektrycznych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, wzrośnie z 723 tys. zł w br. do 1,1 mln zł w 2022 r. - przy założeniu tej samej liczby autobusów i pokonywanych przez nie kilometrów. Koszt ładowania jednego autobusu w ciągu roku wzrośnie z 34 tys. zł do 51 tys. zł.

Koszt zużycia energii w sosnowieckich wodociągach wzrośnie z 4 mln zł do 6 mln zł. Energooszczędne oświetlenie uliczne, które po ostatnich wielomilionowych inwestycjach miasta umożliwi zmniejszenie tam poboru energii z 12,5 mln kilowatogodzin w 2020 r., 11 mln kWh w 2021 r. do 8,5 mln kWh w przyszłym roku, pochłonie w nim 5,3 mln zł, wobec 4,1 mln zł w 2021 r. i 2,9 mln zł w 2020 r.

Chęciński zaznaczył we wtorek, że podwyżkom cen energii najprawdopodobniej będą towarzyszyły kolejne utraty przychodów samorządów, będące następstwem wprowadzenia rozwiązań Polskiego Ładu.

"Spowoduje to ogromne problemy finansowe nie tylko samorządów, ale i naszych mieszkańców, bo wszystkie informacji o wzroście ich dochodów nie będą znaczyły nic, bo wzrosty te zostaną zjedzone przez inflację i wyższe ceny" - dodał prezydent Sosnowca.

Zgodnie z informacjami z 30 września, kiedy otwarto oferty w przetargu grupy zakupowej GZM na blisko jedną terawatogodzinę energii elektrycznej w ciągu dwóch lat, przy budżecie zamówienia 492,5 mln zł brutto, najtańsza oferta, złożona przez Tauron, opiewa na 597,3 mln zł. Kolejne oferty złożyły: PGE (624,4 mln zł brutto), Veolia (634,3 mln zł) oraz Energa (679,6 mln zł).

Grupę zakupową energii elektrycznej tworzą gminy z GZM i spoza jej granic. Na liście znajdują się też starostwa powiatowe, urząd marszałkowski oraz odrębne jednostki budżetowe - w sumie 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych. Energia elektryczna będzie trafiała m.in. do szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów, spółek i zakładów komunalnych, TBS-ów czy spółdzielni mieszkaniowych.

Samorządy Metropolii grupowo kupują energię elektryczną od lat. W 2019 r. wspólne postępowanie dotyczyło zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej na dwa kolejne lata (2020-21). Grupę w tym zakresie utworzyło 113 zamawiających (także spoza GZM), w ramach których działa 326 jednostek. Przy szacunkowej wartości zamówienia 389,7 mln zł brutto, wybrano najtańszą ofertę za 398,2 mln zł brutto, którą złożył Tauron.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych