Samorządy Rydułtów i Nowej Rudy przejęły od SRK tereny i obiekty dawnych kopalń

Samorządy gmin Rydułtowy (Śląskie) i Nowa Ruda (Dolnośląskie) przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń tereny i obiekty dawnych kopalń. Daje to gminom możliwość nowego zagospodarowania tych obszarów.

Autor: PAP 30 grudnia 2021 10:23

W środę SRK poinformowała o podpisaniu aktów notarialnych dotyczących nieodpłatnego przekazania pogórniczego majątku. Tereny i obiekty, będące własnością Skarbu Państwa, zostały przekazane samorządom nieodpłatnie, na co pozwala ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W myśl tej ustawy, aby możliwe było przekazanie majątku za darmo, musi on służyć celom publicznym.

Jak poinformował w środę rzecznik SRK Wojciech Jaros, gminie Nowa Ruda w dawnym zagłębiu wałbrzyskim przekazano prawo użytkowania wieczystego ponad 15,6 tys. m kw. gruntu, głównie dróg i terenów zielonych. Łączną wartość rynkową tej darowizny oszacowano na ponad 708 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Darowizna dla gminy Rydułtowy objęła prawa wieczystego użytkowania blisko 41 tys. m kw. częściowo zabudowanych działek (w tym budynki dawnej kopalnianej lampiarni i łaźni) oraz prawo własności do fragmentów sieci kanalizacji nadszybia szybu Leon III. Była to trzecia w tym roku darowizna na rzecz gminy Rydułtowy. Łączna wartość przekazanego jej dotąd majątku - gruntu i obiektów - przekracza 8 mln zł.

W październiku br. samorząd gminy Rydułtowy przejął od SRK warte blisko 5 mln zł tereny i obiekty dawnej kopalni, wśród nich poprzemysłowe budynki wpisane na listę zabytków. Wcześniej, w lipcu br., gmina otrzymała już inne nieruchomości (ponad 9 tys. m kw.), głównie tereny komunikacyjne dawnej kopalni wraz z budynkiem warsztatu, warte łącznie blisko 434 tys. zł.

Jak poinformował burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, pozyskane przez gminę w środę tereny zostaną wykorzystane dla poprawienia układu drogowego w centrum miasta oraz zbudowania nowego osiedla mieszkaniowego, zaś dawna sztolnia ćwiczebna może stać się strzelnicą sportową.

Samorząd Rydułtów ma też pomysły na wykorzystanie budynku dawnego szybu Leon III, potrzeba na to jednak dodatkowych środków. Samorządowcy zakładają, że większość planowanych na pogórniczym terenie inwestycji ma na siebie zarabiać i w dłuższej perspektywie przynosić miastu zysk.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w minionych latach przekazała gminom pogórniczy majątek o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów zł. Obecnie przygotowuje do przekazania samorządom kolejne tereny i obiekty w kilkunastu miejscowościach. Jesienią br. sfinalizowano przekazanie samorządowi Mysłowic wartych ponad 11,3 mln zł terenów i obiektów dawnej kopalni Mysłowice, położonych w pobliżu centrum tego miasta.

Do SRK należy - w 73 gminach w woj. śląskim, małopolskim i dolnośląskim - kilkanaście działek o łącznej powierzchni kilku tysięcy hektarów oraz wiele rozmaitych budowli i budynków. Spółka zarządza też pogórniczymi mieszkaniami, których jest prawie 15 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych