Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy budżetowej na 2022 r.

Kolejny punkt obrad to II czytanie senackiego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, zmiana jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z maja 2019 r. Projekt dotyczy rozszerzenia prawa do odszkodowania za szkody łowieckie dla rolników także w przypadkach, w których żądający odszkodowania odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających wyrządzonym szkodom. Warunek postawiony w propozycji noweli stanowi, że to prawo do odszkodowania przysługuje "jeżeli szkody te nie pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody".

Posłowie mają też przeprowadzić II czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. W projekcie przewidziano możliwość uzyskanie pozwolenia na prowadzenie studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym dla tych uczelni, które - według stanu na dzień złożenia wniosku o pozwolenie na utworzenie tych studiów - prowadzą studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu, tj. lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty lub ratownika medycznego, oraz mają kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Projekt ustawy określa także zasady wsparcia dla osób odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia. Projekt zakłada również umorzenie kredytu w całości. Będzie to możliwe pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków. Teraz projekt trafi do sejmowych komisji Zdrowia i Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W czwartek wieczorem, w bloku głosowań posłowie mają głosować nad stanowiskami i poprawkami Senatu do szeregu ustaw. Sejm zdecyduje m.in. o losie senackich poprawek do tzw. ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15. Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, w tym wprowadzenie już od przyszłego roku zakazu łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z pracą w instytucjach i spółkach państwowych.

Posłowie będą też głosować też m.in. nad poprawkami Senatu do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz do noweli ustawy budżetowej na 2021 r.

W głosowaniu Izba rozstrzygnie też, czy posłowie m.in. wysłuchają informacji rządu na temat wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów oraz informacji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego nt. stanu cyberbepieczeństwa państwa, a także szczegółów przeprowadzonego ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka.

Sejm ma również zająć się poselskimi projektami uchwał ws ustanowienia patronów 2022 r. Posłowie proponują, by przyszły rok, był rokiem Wandy Rutkiewicz, Józefa Wybickiego i Marii Grzegorzewskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych