Sejm za zmianą ustaw „środowiskowych”

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie uwzględnili tylko poprawki zgłoszone w II czytaniu przez PiS.

Autor: PAP 26 lutego 2021 08:41

Za nowelą głosowało 256 posłów, 193 było przeciwko, wstrzymało się sześciu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Sejm odrzucił wcześniej wniosek o odrzucenie ustawy w całości koła Polska 2050, oraz wszystkie 18 poprawek KO i Lewicy, zgłoszone w II czytaniu, które dodatkowo miały negatywną rekomendację komisji ochrony środowiska. Do rządowego projektu Sejm wprowadził jeszcze trzy poprawki redakcyjno-legislacyjne, zgłoszone w II czytaniu przez klub PiS.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Odrzucone poprawki dotyczyły m. in. kwestii udostępniania na BIP decyzji środowiskowych. Ustawa przewiduje, że organy, wydające decyzje środowiskowe informują o nich i o możliwościach zapoznania się z ich treścią oraz z dokumentacją sprawy, a także udostępniają na 14 dni w BIP. Opozycja domagała się przedłużenia tego terminu do 30 dni. Jednak według rządu wydłużanie terminu jest nieracjonalne, bo strony wiedzą o postępowaniu i jego etapach. Rząd jest też zdania, że na BIP nie trzeba publikować całej dokumentacji, ponieważ bywa ona bardzo obszerna, w grę wchodzą kwestie RODO itp.

Przepadła też poprawka o skreśleniu przepisu określającego tryb udostępniania dokumentacji spraw publikowanych na 14 dni w BIP - odpłatnie, w 30-dniowym terminie i z możliwością odmowy.

Odrzucono też pakiet poprawek, które, według autorów, miały prowadzić do wzmocnienia kontroli sądowej decyzji, wydawanych na mocy specustaw. Według rządu, wprowadzałyby one niepewność prawa i zbyt szerokie możliwości blokowania inwestycji.

Według rządu, projekt w dostatecznym stopniu implementuje dyrektywę EIA i powstał w wyniku dialogu z KE, a nowe przepisy zwiększają uprawnienia przysługujące stronom postępowania i organizacjom ekologicznym w procesach inwestycyjnych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Wskazano m. in., że organizacje ekologiczne i strony postępowania - na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej - mają mieć możliwość wnioskowania o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu.

Ponadto - według rządu - w projekcie znalazły się rozwiązania, które zapewnią stronom postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych oraz organizacjom ekologicznym - na określonych warunkach - prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności - skarg ze względu na ich niezgodność z decyzją środowiskową do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Według rządu, nowe przepisy będą miały zastosowanie bez względu na przepisy poszczególnych ustaw - w tym specustaw - dotyczących wydawania i skarżenia zezwoleń inwestycyjnych. Ustawa przewiduje też zmiany ograniczeń istniejących w specustawach, jeśli chodzi o możliwości stwierdzania nieważności decyzji inwestycyjnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych