Sejmowe komisje negatywnie o poprawkach opozycji do projektu o dodatku węglowym

Sejmowe komisje energii oraz finansów negatywnie zarekomendowały w czwartek wszystkie zgłoszone przez opozycję w II czytaniu poprawki do projektu ustawy o dodatku węglowym. Opozycja proponowała m.in. rozszerzenie grona uprawnionych do dodatku.

Autor: pap 22 lipca 2022 08:43

  • Projekt o dodatku węglowym zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego.
  • Opozycja proponowała rozszerzenie grona uprawnionych do dodatku.
  • Negatywne rekomendacje komisji uzyskały poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną.

Połączone komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych pozytywnie rekomendowały jedynie zgłoszone w II czytaniu przez klub PiS poprawki, dotyczące m.in. gwarancji dla BGK i zmiany ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Negatywne rekomendacje komisji uzyskały poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł., czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt zakłada wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zakładany w projekcie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Projekt przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Wiceminister finansów Piotr Patkowski oszacował, że z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w projekcie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Do projektu dopisano artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Komisja negatywnie rekomendowała poprawki opozycji, przewidujące skreślenie tych artykułów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych