Sektor najmu instytucjonalnego na krzywej wznoszącej

Liczba osób wynajmujących mieszkanie w Polsce jest pięciokrotnie mniejsza w porównaniu do pozostałych krajów UE. Polacy wolą się zadłużyć na lata niż wynająć lokal, ponieważ przyjęło się, że własne “M” jest oznaką życiowego sukcesu i daje poczucie bezpieczeństwa. Czym różni się najem instytucjonalny od wynajmowania mieszkania od “Kowalskiego”? Co preferują Polacy?

Autor: housemarket.pl 10 maja 2022 08:22

  • Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości stawia dziś na mieszkaniówkę.
  • Polska jest na celowników największych graczy inwestujących w sektorze PRS.
  • Ich aktywność sprawiła, że rynek wynajmu instytucjonalnego mieszkań (PRS ), który w naszym kraju powoli kształtuje się od ponad dwóch lat, teraz mocno przyspieszył.

Każdy z nas ma kryteria, które dane mieszkanie powinno spełniać. Przy wyborze najczęściej zwracamy się uwagę na wysokość czynszu, standard lokalu, dostępność komunikacji miejskiej, bliskość sklepów czy punktów gastronomicznych. Najemcom coraz częściej zależy też na dostępie do balkonu, tarasu czy ogródka. Spełnienie tych oczekiwań jak i pewność co do rzetelności właściciela lokum zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego wynajem mieszkań od sprawdzonych firm o ugruntowanej pozycji rynkowej zyskuje na popularności. Tzw. PRS (Private Rented Sector) to całe budynki czy osiedla z mieszkaniami przeznaczonymi do wynajmu długoterminowego.

CZYTAJ TEŻ: PRS W POLSCE CORAZ BARDZIEJ POPULARNY 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wynajem mieszkania od osoby prywatnej też jest w Polsce popularny, jednak często wiąże się z niedogodnościami. Mowa tu np. o niemożliwości weryfikacji właściciela przed podjęciem decyzji oraz braku przejrzystości oferty, czyli np. ukrytych kosztach wynajmu, trudnym do zweryfikowania stanie technicznym mieszkania czy też pozostawiającej wiele do życzenia jakości wyposażenia proponowanego lokum.

PRS zyskuje na znaczeniu

Na ewolucję potrzeb mieszkaniowych Polaków, jak i ich nastawienia do kwestii najmu odpowiada coraz szersze grono inwestorów i deweloperów dostrzegających duży potencjał tego sektora. Mimo że rynek najmu instytucjonalnego jest jeszcze stosunkowo niewielki, to cały czas się rozwija i profesjonalizuje. Aktualnie można zauważyć coraz większą liczbę podmiotów zaangażowanych w działalność na rynku najmu. Dominują dwa podejścia - albo deweloperzy budują PRS na zlecenie funduszy inwestycyjnych, albo tworzą, jak np. Resi Capital z Cavatina Group, własne portfolio budynków, którymi potem zarządzają.

Najem instytucjonalny to nic innego jak wynajem mieszkania od przedsiębiorstwa, które jest właścicielem danego budynku. Chociaż w innych europejskich krajach ten model biznesowy funkcjonuje z powodzeniem od lat, to dla polskiego rynku nieruchomości jest względną nowością. Specyfika obiektów projektowanych z myślą o najmie długoterminowym sprawia, że sektor ten łączy doświadczenia deweloperów mieszkaniowych z komercyjnymi w celu stworzenia budynku odpowiadającego na potrzeby lokatorów, odpornego na upływ czasu, aby zminimalizować koszty remontów i napraw w toku użytkowania.

Przykładami budynków najmu instytucjonalnego są inwestycje Resi Capital powstające w ramach wielofunkcyjnych kompleksów m.in: Quorum we Wrocławiu, Global Office Park w Katowicach czy WIMA Widzewska Manufaktura w Łodzi. Dzięki wkomponowaniu PRS w obiekty składające się także z przestrzeni biurowych oraz usługowo-handlowych, ich najemcy mają dostęp do szerszej infrastruktury. W budynku Quorum pojawi się 336 mieszkań na wynajem, oprócz tego najemca będzie mieć dostęp do stref zieleni i relaksu, oraz do stref usługowych. Natomiast Global Office Park to wielofunkcyjny zespół budynków, w jednym z nich powstanie aż 686 mieszkań na wynajem o powierzchni od 25 do 80 mkw. Mieszkańcy zyskają dostęp do stref zieleni i relaksu stworzonych na tarasach zajmujących 2,3 tys. mkw. powierzchni kompleksu. WIMA Widzewska Manufaktura zaoferuje swoim przyszłym mieszkańcom 426 mieszkań na wynajem, a centralnym punktem całego kompleksu, będzie 100-letni park o powierzchni ok. 9 tys. mkw. z fontanną. Dobrze przemyślane obiekty typu mixed-use stanowią niemal autonomiczne fragmenty miast – takie “miasto w mieście” – i podnoszą komfort życia mieszkańców.

Zalety najmu instytucjonalnego

Specyfika sektora PRS przełoży się na podniesienie standardów panujących na rynku najmu. Właściciele prywatnych mieszkań na wynajem często nie przykładają dużej uwagi do jakości wyposażenia, odpowiednio częstego odświeżania wykończenia lokum czy też sprawnego usuwania usterek - brakuje im na to czasu i środków. W przypadku najmu instytucjonalnego budynki projektowane są tak, aby oferowały swoim najemcom ściśle wystandaryzowany, jakościowy wystrój oraz wyposażenie mieszkania.

W ofercie Resi Capital swoim przyszłym najemcom proponuje dwa rodzaje wykończenia - “premium” oraz “standard”. Różnią się one nieco stylistyką, użytymi materiałami oraz doborem wyposażenia, ale proponują wszystkie funkcje potrzebne w codziennej rutynie. W Resi Capital mieszkania mają wygodny oraz funkcjonalny układ pomieszczeń, są wykonane z wysokiej jakości materiałów i komponentów, a dzięki wysokim oknom jest duże nasłonecznienie w pomieszczeniach. Połączenie tych rzeczy sprawia, że mieszkania są przytulne i od razu gotowe do zamieszkania, a każdy może poczuć się w nich jak w domu. A do tego, kiedy spodoba nam się układ i standard jakiegoś mieszkania, ale ktoś “sprzątnie” nam je sprzed nosa, jest duża szansa, że w budynku znajdziemy drugie takie na innym piętrze.

Inwestycje powstające z myślą o najmie długoterminowym charakteryzują się także dobrymi lokalizacjami z dogodną komunikacją, blisko centrów miast. W celu zapewnienia wygody oraz bezpieczeństwa najemców w budynku przewidziane są recepcję lub portiernię, dodatkowo są przewidziane miejsca na usługi dodatkowe typu pralnie. W każdym mieszkaniu jest dostęp do Wi-Fi, bez konieczności podpisywania umowy z dostawcami.

Wysoka jakość obsługi oraz swoboda, którą ma najemca w lokalach abonamentowych pozytywnie wpływa na odczucia najemcy - nie musi obawiać się niezapowiedzianych wizyt lub skrócenia umowy najmu ze względu na syna czy wnuczkę wynajmującego, którzy chcą się wprowadzić do lokalu. Najem instytucjonalny ma wiele zalet, które dostrzega w dużej mierze pokolenie Z, które stawia na wygodę, możliwość przemieszczania się, oraz na niezależność.

Private Rented Sector wyróżnia się tym, że najemca, nie musi przejmować się naprawami usterek i awarii w lokalu, oraz bezpieczeństwem, które jest zapewnione przez ochronę, monitoring czy recepcję.

Chcąc wynająć mieszkanie najczęściej trzeba poświęcić dużo czasu na dojazdy, oglądanie mieszkań czy spotkania z właścicielami. W Resi Capital uproszczono ten proces, dzięki platformie online, która pozwala wynająć mieszkanie w 5 krokach, bez konieczności spotkań. Pierwszym krokiem jest wybór mieszkania w interesującym nas standardzie, potem konfigurujemy ofertę dostosowując ją do swoich potrzeb (metraż, ilość mieszkania). Następnie należy zarezerwować mieszkanie wpłacając kaucję lub przy pomocy formularza kontaktowego. Ustalamy z konsultantem datę odbioru mieszkania oraz termin podpisania umowy i w ostatnim kroku - planujemy przeprowadzkę i cieszymy się z nowego mieszkania. Proste prawda?
Sektor PRS w Polsce jest na początku swojej drogi, jednak jest to dobra alternatywa dla kupna mieszkania przez młode osoby czy rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych