Sektor prywatnego wynajmu mieszkań podwoi się w ciągu następnej dekady

Potencjał rynku PRS w Polsce jest olbrzymi – mówi Maximilian Mendel z REAS – coraz więcej osób chce lub musi wynajmować mieszkanie. Ceny mieszkań rosną, dostęp na rynku pierwotnym, ale też wtórnym jest ograniczony. Rynek najmu staje się, więc naturalną odpowiedzią dla części społeczeństwa. Druga grupa preferuje najem, bo wolą mobilność, zamiast kredytu na 30 lat.

Autor: HouseMarket.pl 13 czerwca 2018 09:19

– Jesteśmy na samym początku. Jak porównujemy rynek PRS w Polsce do rynku niemieckiego lub w Anglii, ro jest on na razie mały i poziom instytucjonalizacji, czyli udziału firm prywatnych, które zarządzają tymi mieszkaniami jest na niskim poziomie. To tylko pokazuje jaki jest potencjał tego rynku – mówi Maximilian Mendel, który odpowiada w REAS za doradztwo transakcyjne oraz badania rynków mieszkaniowych Europy Środkowej.

Z analiz REAS wynika, że jesteśmy właśnie w przełomowym momencie wzrostu zainteresowania i popularności rozwiązań PRS. Po upadku komunizmu dominowała własność prywatna, bo udział mieszkań czynszowych spadł gwałtownie z powodu prywatyzacji, a branża deweloperska koncentrowała się na dostarczaniu mieszkań dla prywatnych właścicieli. Dziś rynek powoli się zmienia ze względu na zmianę podejścia do wynajmu w polskim społeczeństwie, a także na wzrost liczby inwestorów indywidualnych. W REAS szacuje się, że sektor prywatny wynajmu mieszkań podwoi się w ciągu następnej dekady.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Postępuje też instytucjonalizacja sektora wynajmu mieszkań: Fundusz Mieszkań na Wynajem BGKN stał się pionierem rynku, a pierwsi zagraniczni inwestorzy instytucjonalni weszli na rynek w 2016 roku. Dodatkowo planowana ustawa REIT może wpłynąć pozytywnie na branże PRS.

Na rynku brakuje też po prostu mieszkań na wynajem. Nierówność podaży i popytu na rynku jest istotną informacją dla inwestorów. Podobnie jak fakt, że rentowność inwestycji jest w Polsce znacznie wyższa niż na rynkach Europy Zachodniej. Stale rosną też czynsze i ceny mieszkań dla odbiorców indywidualnych. Za zmianami ekonomicznymi idzie też zmiana sposobu myślenia o mieszkaniach własnościowych – szczególnie w młodszych pokoleniach. Dodatkowym czynnikiem jest przesunięcie wsparcia w polityce rządu na rzecz wynajmu mieszkań.

Polska ma też jedną z największych populacji studentów. Co roku wzrasta o 20 proc udział studentów zagranicznych. Akademiki zaspakajają mniej niż 10 proc. popytu. Znaczna większość studentów wynajmuje mieszkania na rynku wynajmu. W niektórych przypadkach studenci posiadają własne mieszkanie (najczęściej zakupione z pomocą rodziców). Udział prywatnych akademików jest na razie znikomy.

– Ogromnym rynkiem dla inwestorów jest budowanie mieszkań na wynajem dla tej grupy - mówi Maximilian Mendel z REAS. 

 Inwestycją, która oferuje mieszkania na długoterminowy najem jest otwarta niedawno  Pereca 11. Reklamuje się ona m. in. hasłem „wynajmij mieszkanie w centrum Warszawy w pakiecie ze świętym spokojem”. Nie da się ukryć, że w tym haśle reklamowym jest sporo prawdy. Rynek najmu, pomimo ostatnich dużych zakupów inwestycyjnych, jest kapryśny i trudny. Zaletą najmu instytucjonalnego są jasne i określone reguły, brak częstych kontaktów z właścicielem. Umowa zabezpiecza interesy wynajmującego, ale też i lokatora, jest długa, ale i konkretna, lokator nie usłyszy nagle: „przecież mówiłem, żeby nie wbijać gwoździ” albo „nie możecie mieć psa, co z moją kanapą”. Jest gwarancją stabilnego najmu dla lokatora.

W formule najmu długoterminowego mamy możliwość najmu na dowolny okres dłuższy niż 6 miesięcy – jest to korzystny model dla pracowników relokowanych do Warszawy w ramach firmy. Najemca podpisuje umowę ze spółką celową, więc ma gwarancje, że wszystkie warunki zostaną spełnione.

Dzięki trendom pokoleniowym i wysokiemu stabilnemu rozwojowi gospodarki przyciągającemu nowych pracowników, rynek mieszkań na wynajem w Polsce rozwija się dynamicznie i coraz częściej przyciąga – poza indywidualnymi inwestorami – także dużych graczy rynkowych, takich jak  m. in. fundusze Catella RE AG. Dla klientów niekwestionowaną przewagą najmu od instytucji jest pełna transparentność oraz bezpieczeństwo długoterminowej umowy, która nie zostanie wypowiedziana z dnia na dzień przez właściciela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych