Senat odrzucił ustawę o domu bez formalności

Senat opowiedział się w piątek przeciw ustawie o domu do 70 m kw. bez formalności, która zakłada możliwość takiej budowy bez konieczności uzyskania pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Autor: PAP 08 października 2021 17:33

Za odrzuceniem nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zagłosowało 52 senatorów, przeciw odrzuceniu opowiedziało się 47.

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwana domem bez formalności wprowadza możliwość budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów w terminie 21 dni.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zapewniał podczas prac senackich nad nowelą, że "domy bez formalności" nie będą powstawać w szczerym polu i nie spowodują nieładu architektonicznego. Jak mówił, ustawa sprowadza do minimum długość oczekiwania na decyzję budowlaną, "żeby ograniczenia administracyjne nie przeszkadzały inwestorom w realizacji marzenia o własnym domu".

O odrzucenie ustawy wniosły podczas środowego posiedzenia senackie Komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury. Wątpliwości senatorów budziło m.in. to, że do inwestycji można przystąpić bez kierownika budowy, po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Liczenie na to, że "chronicznie niedoinwestowany nadzór budowlany opanuje żywioł, który tą ustawą się wyzwoli jest kompletnie nieracjonalne" - przekonywali. Zwracali też uwagę, że do konsultacji skierowany był zupełnie inny projekt niż ten, który przedstawiono w Sejmie.

Sejm uchwalił ustawę o budowie domów do 70 m kw. bez formalności w połowie września. Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład "Polskiego Ładu". Dzięki zmianie przepisów każdy miałby móc rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie miałyby być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa - być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia miałyby być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki, co ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadzone miałyby być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw. polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy można by przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor byłby obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu wymagałaby zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona miałaby być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana miała być w ciągu 21 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych