Senat rekomenduje poprawki do ustawy o wsparciu zakupu telewizyjnego dekodera

Senat w środowym głosowaniu podjął uchwalę o przyjęciu ustawy dotyczącej wsparcia zakupu dekodera do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej z poprawkami, wprowadzającymi m.in. sankcje finansowe za sprzedaż odbiorników cyfrowych, które nie odpowiadają standardom.

Autor: PAP 17 lutego 2022 09:16

Senatorowie chcą w ten sposób zapobiec nadużyciom polegającym na sprzedaży starych technologicznie odbiorników. Dodano także wskazanie, że świadczenie przysługuje na zakup jedynie fabrycznie nowego sprzętu.

Zmiany zaproponowane przez Senat mają również pozwolić na wykorzystanie bonu na zakup nie tylko samego dekodera, ale również zakup nowego odbiornika telewizyjnego wyposażonego w dekoder do odbioru kanałów w nowym standardzie nadawania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Senatorowie wnoszą też o skreślenie przepisu określającego maksymalny limit wydatków budżetowych na wsparcie zakupu dekodera.

Przegłosowana we wtorek przez Senat ustawa została uchwalona przez Sejm 8 lutego. Chodzi o ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej.

Ustawa ustanawia świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych, będących w trudnej sytuacji materialnej, na zakup dekoderów, umożliwiających odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Wniosek o dopłatę, według noweli, będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap - od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych