Senat za nowelizacją Prawa budowlanego, są poprawki

Senat jednogłośnie opowiedział się w czwartek za nowelizacją Prawa budowlanego, zgłaszając do niej poprawki. Ustawa wprowadza m.in. możliwość prowadzenia elektronicznego dziennika budowy oraz elastyczniejsze prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

Autor: pap 30 czerwca 2022 15:47

  • Senat jednogłośnie opowiedział się w czwartek za nowelizacją Prawa budowlanego.
  • Projekt przewiduje umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.
  • Koszty związane z wprowadzeniem regulacji mają wynieść 3,73 mln zł i będą rozłożone na 10 lat.

Za ustawą z poprawkami opowiedziało się 98 senatorów, nikt nie był przeciw. Jedna z poprawek zakłada zastąpienie określenia "system Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego" określeniem "system Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego".

Ustawa - jak wskazywał podczas senackich prac nad ustawą minister rozwoju i technologii Piotr Uściński - jest kolejnym etapem cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa. Dodał, że koszty związane z wprowadzeniem regulacji mają wynieść 3,73 mln zł i będą rozłożone na 10 lat.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednym z najważniejszych wprowadzanych przez regulację rozwiązań jest możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej.

W przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej, przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego dopuszczone zostanie podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. W konsekwencji wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą mogły być składane w postaci elektronicznej.

Zaznaczono, że czasowo zachowana zostanie dotychczasowa forma prowadzenia dziennika budowy, czyli papierowa. Inwestor będzie miał możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo.

Projekt przewiduje także umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Książkę obiektu budowlanego będzie można założyć i prowadzić on-line, z wykorzystaniem systemu elektronicznej (po poprawce cyfrowej) książki obiektu budowlanego. Książka obiektu budowlanego, tak jak i dziennik budowy, otrzyma indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi lub zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie książki w systemie.

Według KPRM, portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego - np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą.

Z kolei centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB.

Wskazano, że projekt umożliwi też prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w elastyczniejszy sposób - tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

W ustawie uregulowano także sprawy uzgadniania pod względem ochrony przeciwpożarowej projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w późniejszym terminie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych