Setki wieżowców jak Grenfell Tower. Brytyjski rząd ujawnił skalę problemu

W Anglii nawet 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower w Londynie, w którym w pożarze zginęło co najmniej 79 osób, może mieć podobną, łatwopalną elewację - poinformował rzecznik brytyjskiej premier Theresy May.

Autor: PAP 22 czerwca 2017 15:29

Takie dane uzyskano w wyniku korespondencji rządu z władzami lokalnymi, które informowały o użyciu takich samych lub podobnych materiałów w elewacji budynków na ich terenach.

Wcześniej May powiedziała w Izbie Gmin, że rząd zlecił przeprowadzenie testów pożarowych elewacji bloków socjalnych i w przypadku części z nich potwierdzono, że są łatwopalne. Służby prasowe na Downing Street sprecyzowały, że na razie potwierdzono co najmniej trzy takie przypadki, o czym poinformowano straż pożarną i władze lokalne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Różnica między liczbą potwierdzonych przypadków a szacunkami wynika z bardzo niskiej liczby przeprowadzonych dotychczas badań.

"Jesteśmy w stanie sprawdzić 100 budynków dziennie, a wyniki dostępne są w ciągu kilku godzin" - zapewniła szefowa rządu. Zaapelowała do właścicieli budynków o jak najszybsze przesłanie próbek do testów.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku niekorzystnego wyniku badania będą zobowiązani do szybkiego przystosowania budynku do standardów przeciwpożarowych lub zapewnienia mieszkańcom alternatywnego zakwaterowania.

"Nie możemy i nie będziemy oczekiwać od ludzi, by mieszkali w niebezpiecznych domach" - podkreśliła.

May powtórzyła, że konieczne jest wyciągnięcie wniosków z pożaru Grenfell Tower oraz faktu, że władze dzielnicy Kensington and Chelsea "nie były w stanie poradzić sobie" z kryzysową sytuacją po spaleniu się budynku.

Od kilku dni wsparcie dla ofiar pożaru koordynuje na miejscu nowy zespół roboczy, stworzony przez przedstawicieli wielu dzielnic Londynu, instytucji państwowych (w tym służby zdrowia i poczty) oraz organizacji humanitarnych, np. Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. Każda poszkodowana rodzina otrzymała także 5,5 tys. funtów na pokrycie najważniejszych wydatków.

Premier zapewniła, że władze nie będą sprawdzały, czy osoby ocalałe z pożaru przebywają w Wielkiej Brytanii legalnie. Wcześniej londyńska policja metropolitalna sygnalizowała, że jednym z powodów, dla których nie wiadomo na pewno, czy lista osób zaginionych może być uznana za listę zmarłych, jest nieuregulowany status imigracyjny części z nich.

W wyniku pożaru zniszczonych zostało 151 mieszkań - większość w Grenfell Tower, lecz także w pobliskich budynkach. Wszystkim poszkodowanym osobom zapewniono awaryjne zakwaterowanie w hotelach i - jak zapewniła May - w ciągu trzech tygodni otrzymają one ofertę stałego mieszkania zastępczego.

Rząd i władze lokalne były w stanie znaleźć w tym celu 164 lokale w bezpośredniej bliskości spalonego wieżowca, co pozwoli rodzinom na pozostanie w swojej społeczności, w tym samym rejonie, a więc nie będzie konieczna zmiana szkół i lekarzy pierwszego kontaktu.

W czwartek poinformowano, że 64 mieszkania zostaną udostępnione na nowym luksusowym osiedlu, gdzie ceny zaczynają się od 1,5 mln funtów. May podkreśliła, że deweloper i wykonawca inwestycji zgodzili się na przystosowanie całego jednego bloku do potrzeb mieszkalnictwa socjalnego "po kosztach" i obecnie "przez całą dobę trwają prace nad wyposażeniem budynku, żeby pierwsze rodziny mogły wprowadzić się jeszcze tego lata".

Brytyjska premier powtórzyła, że wkrótce powstanie komisja śledcza, która zbada dokładne przyczyny pożaru w Grenfell Tower, a poszkodowane rodziny będą miały prawo do sfinansowanej przez rząd reprezentacji prawnej.

W obliczu narastającej krytyki pod adresem władz lokalnych i centralnych May przyznała w środę, że "wsparcie dla rodzin w pierwszych godzinach nie było wystarczające". "To była porażka państwa, władz lokalnych i narodowych. Jako premier przepraszam za te porażki" - powiedziała, dodając, że zobowiązuje się "naprawić tę sytuację".

W nocy z 13 na 14 czerwca pożar wybuchł w 24-piętrowym wieżowcu mieszkalnym Grenfell Tower w zachodniolondyńskiej dzielnicy Kensington and Chelsea. Według policji zginęło co najmniej 79 osób, ale ta liczba może wzrosnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych