Skandynawski design i nowoczesne technologie. Taki będzie dom przyszłości

Polacy stają się coraz bardziej otwarci na świat, inspirują się technologią i zachodnimi trendami, dobrze zauważalnymi także w architekturze. Szczególnie w wystroju wnętrz – tzw. scandi style przyjął się bardzo dobrze. - W kontaktach z naszymi potencjalnymi klientami obserwujemy popyt na funkcjonalne przestrzenie zamknięte w prostej, klasycznej bryle - mówi Bartłomiej Szejny, CEO Procyon, właściciel marki EcoReadyHouse.

Autor: HouseMarket.pl 18 stycznia 2017 09:00

Czy skandynawski design i nowoczesne technologie przyjmą się w Polsce? 

Bartłomiej Szejny: Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści zastosowania nowoczesnych technologii w codziennym życiu, o czym m.in. świadczy coraz większa liczba podmiotów konkurujących na rynku domów inteligentnych. Zaczynają się oni przyzwyczajać do tego, że wiele spraw mogą załatwić przez smartfon – skoro robią zakupy, przelewy na swoich urządzeniach mobilnych, to czemu nie mogą również np. przewietrzyć salonu czy sypialni?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ile tego typu domów sprzedaliście Państwo w naszym kraju? Jak to wygląda na innych rynkach?

Do tej pory, licząc także projekty deweloperskie, które realizowaliśmy w Szwecji i na Białorusi, sprzedaliśmy ok. 140 domów, z czego ok. 20 powstało w Polsce. Polacy ciągle jeszcze dojrzewają do budowania inaczej niż w typowy, gospodarczy sposób – z cegły. W Szwecji domy w konstrukcji drewnianej są  powszechnie spotykane. Co więcej, tamtejszy rząd przyjął nawet deklarację, zakładającą że do 2045 r. Szwecja ma stać się krajem neutralnym dla klimatu. To zdecydowanie zachęca do inwestowania w domy ERH, bo – co warto wiedzieć – sposób, w jaki produkujemy nasze domy jest neutralny pod kątem produkcji CO2.

Znamy atuty, a jakie są obwarowania tego typu projektów? Na co musi się przygotować potencjalny klient, który zdecyduje się na realizację inwestycji?

Przy budowie naszych domów klient musi przygotować się dokładnie na to samo, co w przypadku każdego innego rodzaju inwestycji budowlanej. Na pewno ważnym aspektem jest sprawdzenie warunków zabudowy terenu, np. rodzaj czy kąt nachylenia dachu. Te szczegółowe dane dotyczące projektów domów ERH są powszechnie dostępne na stronie internetowej czy na rzutach każdego domu. Dodatkowo nasi doradcy i specjaliści służą pomocą podczas całego procesu budowy – od przygotowania projektu, aż do momentu odbioru kluczy – klient kontaktuje się tylko z nami.

Jak wyglądają koszty budowania tego typu domu?

Dom w stanie deweloperskim to koszt ok. 4 tys. zł/mkw. Wszystko naturalnie zależy od jego wielkości i standardu.

Które ze stosowanych rozwiązań są innowacyjne na polskim rynku?

Wszystkie! Sama technologia budowania domu z elementów prefabrykowanych w tzw. ciężkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej jest w Polsce czymś nowym. Stosowana przez nas technologia umożliwia wybudowanie domu wraz z instalacjami w ciągu 3-6 miesięcy. Prefabrykacja elementów i ich dokładny montaż na budowie, pozwala osiągnąć precyzję połączenia ze sobą poszczególnych elementów ścian z płytą fundamentową oraz z dachem. Ogranicza to powstawanie mostków termicznych, które przyczyniają się do utraty ciepła. 

Użycie elementów inteligentnego domu, opartych na światowym standardzie KNX jest także nowatorskim rozwiązaniem. Mówiąc o inteligentnym domu, mamy na myśli nie tylko system do sterowania urządzeniami, ale również możliwość regulacji temperatury, światła czy wentylacji. Optymalne połączenie tych elementów zapewnia poczucie dużego komfortu mieszkania.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych